Apel o wykładnię dla mikrofirm

opublikowano: 01-02-2016, 22:00

Data, od której powstanie obowiązek tworzenia danych dla fiskusa w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) przez podatników innych, niż mali i średni przedsiębiorcy wydaje się ostatnio trudna do określenia — oceniają eksperci PwC.

Przypominają, że zgodnie z nowelą Ordynacji podatkowej, mali i średni przedsiębiorcy mogą to robić fakultatywnie w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Czyli wniosek z tego, że pozostali, a zwłaszcza duzi, mają taki obowiązek od 1 lipca 2016 r. Ordynacja nie wyjaśnia jednak, jakie zasady dotyczą mikrofirm. W opinii PwC, należy przyjąć, że ci podatnicy nie mogą być traktowani bardziej restrykcyjnie niż mali i średni przedsiębiorcy i nie powinno się wymagać od nich wdrożenia JPK od 1 lipca 2016 r. Według Marcina Sidelnika, dyrektora w dziale prawno-podatkowymPwC, Ministerstwo Finansów powinno wyjaśnić jednoznacznie, czy mikroprzedsiębiorcy (prowadzący księgi za pomocą programów komputerowych) mają być objęci obowiązkiem przekazywania danych w formacie JPK od 1 lipca 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane