Apelacja Chronowskiego przeciw Eureko oddalona

(Tadeusz Stasiuk)
27-09-2006, 17:00

Sąd Apelacyjny oddalił apelację byłego senatora i ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego od wyroku nakazującego mu przeproszenie Eureko.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w środę apelację byłego senatora i ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego od styczniowego wyroku nakazującego mu przeproszenie Eureko.

W styczniu br. Chronowski przegrał przed Sądem Okręgowym w Warszawie proces, wytoczony przez Eureko w związku z jego zarzutami, jakoby Eureko miało kupić PZU za pieniądze PZU i że nie miało własnych środków na zakup akcji ubezpieczyciela.

Sąd apelacyjny uznał, że żaden z zarzutów podniesionych w apelacji Chronowskiego nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd podkreślił, iż Chronowski nie udowodnił, że zarzuty pod adresem Eureko są zgodne z prawdą. Wyrok jest prawomocny, jednak byłemu ministrowi przysługuje kasacja.

W ciągu siedmiu dni Chronowski musi przeprosić w mediach Eureko.

Na początku 2005 r. podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Chronowski powiedział - twierdząc, że ujawnia tajemnicę państwową - iż Eureko wykorzystało inwestycje PZU w fundusz inwestycyjny Kasa 2, zarządzany przez Skarbiec TFI, by sfinansować zakup akcji PZU.

Eureko uznało, że wypowiedzi Chronowskiego naruszają dobra osobiste firmy i złożyło pozew do sądu. Sąd uznał fakt naruszenia dóbr osobistych za ewidentny i uznał, że były senator nie udowodnił swoich twierdzeń oraz że nie da się zakwalifikować jego działań jako mających na celu obronę interesu publicznego.

Wiceprezes Eureko Ernst Jansen wielokrotnie wyjaśniał, że kapitał Eureko został podwyższony na kilka dni przed przekazaniem Polsce zapłaty za akcje PZU, co oznacza, że firma kupiła akcje ubezpieczyciela z własnych środków, a nie za pożyczone pieniądze, czego zabrania polskie prawo.

Poprzednie zarządy PZU natomiast informowały, że inwestycja w fundusz była zwykłą operacją handlową, prowadzoną zgodnie z prawem handlowym i ubezpieczeniowym. PZU zarobiło dodatkowo na tej operacji 40 mln zł, ponieważ zyski z inwestycji w fundusz dywidendowy, jakim była Kasa 2, były opodatkowane niżej (stawką 20 proc.) niż zyski z bezpośrednich inwestycji PZU w papiery skarbowe (stawka 30 proc.).

W 1999 roku Eureko w konsorcjum z BIG Bankiem Gdańskim wzięło udział w prywatyzacji PZU. Obecnie holenderski inwestor ma 33 proc. minus jedna akcji ubezpieczyciela.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apelacja Chronowskiego przeciw Eureko oddalona