Apexim spada i robi WZA

Michał Długokęcki
opublikowano: 2001-02-16 00:00

Apexim spada i robi WZA

Na wczorajszej sesji największym spadkiem wśród spó- łek z notowań ciągłych wykazały się akcje Apeximu. Ich cena spadła o 14,3 proc. osiągając na koniec sesji poziom 15,30 zł. Bardzo wysokie były też obroty na akcjach spółki, których wolumen wyniósł 79,7 tys.

Głównym powodem tak gwałtownego spadku kursu akcji spółki była publikacja fatalnych wyników finansowych za czwarty kwartał 2000 roku. Strata netto Apeximu w tym okresie wyniosła 81,3 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 21,3 mln zł. Strata za cały 2000 roku wzrosła do 99,2 mln zł, w rezultacie czego wartość księgowa spółki jest obecnie ujemna. Straty Apeximu nie mogą stanowić zaskoczenia dla inwestorów, jednak ich skala z pewnością robi wrażenie. O ich wysokości zadecydowały rezerwy utworzone na należności oraz zapasy spółki, których łączna wartość wyniosła około 60 mln złotych. Znaczne straty przynosi jednak także bieżąca działalność Apeximu i to dużo wyższe niż w poprzednich kwartałach. Sytuacja Apeximu jest ponadto o tyle trudna, że dotychczas nie uzyskał on pełnej zapłaty z tytułu sprzedaży swojej siedziby. Transakcja, której wartość wyniosła około 82 mln złotych miała miejsce w końcu 1999 roku. Wydaje się, że odzyskanie tych należności będzie decydujące dla dalszych losów spółki.

Jak to zwykle bywa w tak kryzysowych sytuacjach, zarząd spółki zwołał walne zgromadzenie, w trakcie którego akcjonariusze mają przegłosować uchwałę o nowej emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru, w wyniku której kapitał akcyjny spółki ma się zwiększyć o 100 proc. Jest to zapewne związane z planami poszukiwania inwestora strategicznego dla spółki. W obecnej sytuacji będą one prawdopodobnie trudne do zrealizowania.