Aplikacje płacowe muszą być elastyczne

Mariusz Zielke
25-10-1999, 00:00

Aplikacje płacowe muszą być elastyczne

Programy wykraczają poza rolę stricte rachunkową

NAJWAŻNIEJSI SĄ LUDZIE: Firmy wreszcie doceniają znaczenie zasobów ludzkich. Stąd ogromna popularność programów kadrowo-płacowych — twierdzi Krystyna Dzierżawska, dyrektor ds. sprzedaży firmy Simple. fot. GK

Jeszcze do niedawna większość firm korzystała z prostych programów kadrowo- -płacowych. Dziś tego typu narzędzia spełniają znacznie więcej funkcji niż tylko automatyczne wyliczanie pensji, podatków i składek ubezpieczeniowych.

Aplikacje kadrowo-płacowe przestały pełnić rolę rozbudowanego kalkulatora. Zarówno polscy, jak i zagraniczni producenci oprogramowania szybko zrozumieli, jak wielkie możliwości rozwoju tkwią w rynku tego typu modułów. Wykorzystując krajowe zapotrzebowanie na w pełni definiowalne systemy, firmy branży IT rozbudowują części kadrowo-płacowe na tyle, że często stają się one samodzielnymi programami wspomagającymi zarządzanie w firmie.

Skala jakości

O klasie i użyteczności każdego programu komputerowego stanowi zakres jego możliwości w połączeniu z prostotą obsługi. W przypadku aplikacji kadrowo-płacowych niezwykle istotna jest sprawa dostosowania do specyfiki firmy.

— W przypadku programów płacowych nie ma możliwości zastosowania tych samych rozwiązań w dwóch kolejnych firmach. Każdą aplikację trzeba wdrażać uwzględniając potrzeby indywidualnego klienta. Dlatego najważniejszą cechą modułów tego typu powinna być ich elastyczność — uważa Krystyna Dzierżawska, dyrektor ds. sprzedaży firmy Simple.

Programiści twierdzą, że współczesne aplikacje kadrowo-płacowe w nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstwach mogą służyć nie tylko do rozliczeń z pracownikami, urzędami i firmami ubezpieczeniowymi, ale też do podniesienia dochodowości przedsiębiorstwa. Przykładem takich zastosowań są możliwości obliczania i podziału kosztów produkcji w powiązaniu z nakładami pracy.

— Nasz program służy nie tylko do wyliczeń, ale również do obsługi ponad 200 gotowych funkcji. Dodatkowo jest w pełni definiowalny, każdą funkcję można dowolnie modyfikować i dostosowywać do konkretnych wariantów — dodaje Ryszard Sawicki z firmy Simple.

Kwestia bezpieczeństwa

Kolejną cechą dobrego programu dla kadr jest odpowiednie zabezpieczenie danych. Ustawa o ochronie danych osobowych nakłada na firmę obowiązek spełnienia pewnych standardów w tym zakresie. Ponadto w dzisiejszych warunkach ekonomicznych zabezpieczenie informacji może stanowić o konkurencyjności firmy. Dlatego ochrona danych statystycznych leży w interesie każdego przedsiębiorstwa.

— Dobrze zabezpieczonych programów kadrowo-płacowych jest niewiele. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia wraz ze wzrostem liczby pracowników, którą dany program ma obsłużyć. Tak naprawdę możliwości przetwarzania dużej ilości danych stanowią o jakości programu — twierdzi Krzysztof Sromek, prezes zarządu firmy DST.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Aplikacje płacowe muszą być elastyczne