Czytasz dzięki

Apple i WHO przestraszyli Wall Street

opublikowano: 19-06-2020, 22:09

Mimo bardzo obiecującego początku, piątkowa sesja na amerykańskich giełdach miała bardzo nerwowy przebieg, a przez większą część dnia widoczna przewaga leżała po stronie podaży. Spychała ona systematycznie indeksy z otwarciowych szczytów, by w mniej więcej w połowie sesji wepchnąć je pod kreskę.

Nastroje popsuły dwa istotne czynniki, powiązane ze sobą. Pierwszym było ostrzeżenie wystosowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Uważa ona, że pandemia Covid-19 przyspiesza w skali globalnej, a świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wprowadzonych środkach bezpieczeństwa. Potwierdzają to m.in. doniesienia z Chin, jak i z samych Stanów Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach odnotowano wzrost nowych infekcji w kilku stanach. I tu wkroczyło Apple, które poinformowało, że z uwagi na zagrożenie zdecydowało o ponownym zamknięciu części swoich sklepów. Obostrzenie dotyczy – przynajmniej na razie – 11 placówek z czterech stanów Arizony, Florydy oraz w Północnej i  Południowej Karolinie.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

fot. Bloomberg

Inwestorzy przestraszyli się widma nowej fali koronawirusa. Co prawda wielu polityków, w tym prezydent Donald Trump twierdzi, że nie będzie ponownego zamykania gospodarki, jednak będzie to musiało wiązać się z radykalnym zwiększeniem liczby zachorowań i zgonów.

Podaż motywowana też była do działania komentarzami Jerome Powella, szefa Fed. W piątek powiedział, że ożywienie gospodarcze po pandemii będzie trudne i nie będzie szybkiej poprawy.

Pod koniec sesji atmosfera nieco poprawiła się, i próbę odrobienia strat podjął obóz byków. Udało mu się jednak odrobić tylko część strat i tylko Nasdaq mógł na finiszu pochwalić się symbolicznym zyskiem. Na zamknięciu sesji indeks największych blue chipów Dow Jones tracił 0,80 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 0,56 proc. Technologiczny Nasdaq drożał o 0,03 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane