Apple już z 1 bln USD kapitalizacji

KZ, WST
opublikowano: 02-08-2018, 17:50
aktualizacja: 02-08-2018, 22:04

Czwartkowa sesja na Wall Street przejdzie do historii. Po raz pierwszy w historii wartość akcji jednej firmy przekroczyła 1 bln USD. Oczywiście chodzi o Apple, które od kilku lat dzierży palmę pierwszeństwa wśród światowych firm.

W trakcie czwartkowej sesji kurs akcji Apple przebił poziom 207,0425, który to był konieczny by łączna wartość akcji przekroczyła barierę 1 bln USD. Co prawda pierwsze podejście okazało się falstartem i po osiągnięciu tej granicy kurs się wycofał, jednak drugie podejście przyniosło pełen sukces i na zamknięciu sesji kurs rósł o 2,92 proc. zamykając się na poziomie 207,39 USD. A to oznacza, że już oficjalnie Apple zostało pierwszą na świecie spółką z bilionową wartością

Zobacz więcej

Tim Cook, prezes Apple'a

Fot. REUTERS/Robert Galbraith/FORUM

Obliczenia opierają się na najbardziej aktualnej liczbie akcji Apple wynoszącej 4,83 miliarda (dane z 20 lipca). 

Jak ogromna to wartość pokazuje choćby relacja kapitalizacji Apple do PKB Polski za 2017 r. Wypracowaliśmy go na poziomie - w zależności od źródła i metodologii - około 525 mld USD. Czyli nieco ponad połowę obecnej wartości Apple. A mówimy w tym wypadku o gospodarce całego kraju (setkach tysięcy firm, fabryk, banków, usług itd.), a nie pojedynczej spółce. Według metodologii MFW, Apple plasowałoby się na 16-17 miejscu w rankingu największych gospodarek świata.  

Od pierwszej oferty publicznej swoich akcji z 1980 r. notowania walorów Apple wzrosły aż o ponad 50 tys. proc. W tym czasie indeks S&P500 zyskał "zaledwie" około 2 tys. proc.

Natomiast od debiutu pierwszego iPhone'a w 2007 r. udziały "jabłuszka" podrożały o 1100 proc. i zyskały pawie 1/3 w ciągu minionych 12 miesięcy.

Apple jest największą firmą giełdową na świecie już siódmy rok z rzędu. Tylko General Electric dłużej trzymał palmę pierwszeństwa – na topie był przez 11 lat. To jednak wyjątki w historii, bo miano największej przysługiwało firmom zwykle bardzo krótko. Microsoft stracił 370 mld USD z kapitalizacji w 2000 r. po pęknięciu bańki dotkomów. Rekordową wartość z 1999 r. poprawił dopiero w październiku 2017 r. PetroChina, koncern, który krótko po debiucie w 2007 r. osiągnął wartość 1 bln USD na giełdzie w Chinach i Hongkongu (łącznie), do końca kolejnego roku stracił 260 mld USD z kapitalizacji.

Osiągnięcie kolejnych 100 mld USD kapitalizacji zajęło tym razem spółce 267 dni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apple już z 1 bln USD kapitalizacji