Wzrostowa sesja z rekordem Apple

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach bez wątpienia wpisze się do annałów.

A to za sprawą Apple, którego kapitalizacja przekroczyła niewyobrażalny wręcz poziom dla pojedynczej spółki,  1 000 000 000 000 USD (słownie: bilion dolarów). To pierwszy taki przypadek w historii, a popularne „jabłuszko” tym samym ugruntowało swoją, dzierżoną od siedmiu lat pozycję, najbardziej wartościowej spółki na świecie.

Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Kto trzymał akcje Apple od oferty IPO z 1980 r. (swoją drogą, ciekawe czy ktoś taki jest, być może, któryś z założycieli, lub menedżerów spółki), może cieszyć się sięgająca ponad 52 000 (słownie: pięćdziesięciu dwóch tysięcy) procent stopą zwrotu z tej inwestycji. 

O ile rynek technologiczny, m.in. za sprawą Apple zachowywała się w czwartek spokojnie, zyskując systematycznie na wartości, zdecydowanie słabiej wyglądał segment spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Szczególnie widoczne było w gronie firm wchodzących w skład indeksu blue chipów Dow Jones IA, który dopiero w drugiej połowie sesji wyszedł w zielone obszary, ale i tak zakończył dzień w czerwonych odcieniach. Takie zachowanie można tłumaczyć obawami inwestorów o eskalację wojny handlowej USA z Chinami, która może poważnie wpłynąć na wyniki eksporterów ze Stanów Zjednoczonych.

W czwartek na parkiety Wall Street dotarły też dane z gospodarki. Nieznacznie, o 1 tys. wzrosła liczba tzw. nowych bezrobotnych, ale nie tylko okazała się lepsza od oczekiwań, ale również pozostała w pobliżu rekordowo niskiego poziomu z początku lat 70-tych XX wieku. Na piątek zaplanowana jest prezentacja oficjalnych danych Departamentu Pracy odnośnie stopy bezrobocia i ilości stworzonych miejsc pracy w gospodarce.

Słabsze za to okazały się wzrosty zamówień w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. 

Oprócz Apple (na finiszu drożało o 2,92 proc.), swoistą ”gwiazdeczką” sesji były walory Tesli. Kurs zyskiwał momentami powyżej 13 proc. po tym jak producent samochodów elektrycznych przekonał inwestorów, że jest w stanie wygenerować dodatnie przepływy pieniężne i wypracować w końcu zysk.

Na zamknięciu czwartkowej sesji indeks DJ IA taniał o 0,03proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał natomiast 0,49 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 1,24 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrostowa sesja z rekordem Apple