Wzrostowa sesja z rekordem Apple

opublikowano: 02-08-2018, 22:07

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach bez wątpienia wpisze się do annałów.

A to za sprawą Apple, którego kapitalizacja przekroczyła niewyobrażalny wręcz poziom dla pojedynczej spółki,  1 000 000 000 000 USD (słownie: bilion dolarów). To pierwszy taki przypadek w historii, a popularne „jabłuszko” tym samym ugruntowało swoją, dzierżoną od siedmiu lat pozycję, najbardziej wartościowej spółki na świecie.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Kto trzymał akcje Apple od oferty IPO z 1980 r. (swoją drogą, ciekawe czy ktoś taki jest, być może, któryś z założycieli, lub menedżerów spółki), może cieszyć się sięgająca ponad 52 000 (słownie: pięćdziesięciu dwóch tysięcy) procent stopą zwrotu z tej inwestycji. 

O ile rynek technologiczny, m.in. za sprawą Apple zachowywała się w czwartek spokojnie, zyskując systematycznie na wartości, zdecydowanie słabiej wyglądał segment spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Szczególnie widoczne było w gronie firm wchodzących w skład indeksu blue chipów Dow Jones IA, który dopiero w drugiej połowie sesji wyszedł w zielone obszary, ale i tak zakończył dzień w czerwonych odcieniach. Takie zachowanie można tłumaczyć obawami inwestorów o eskalację wojny handlowej USA z Chinami, która może poważnie wpłynąć na wyniki eksporterów ze Stanów Zjednoczonych.

W czwartek na parkiety Wall Street dotarły też dane z gospodarki. Nieznacznie, o 1 tys. wzrosła liczba tzw. nowych bezrobotnych, ale nie tylko okazała się lepsza od oczekiwań, ale również pozostała w pobliżu rekordowo niskiego poziomu z początku lat 70-tych XX wieku. Na piątek zaplanowana jest prezentacja oficjalnych danych Departamentu Pracy odnośnie stopy bezrobocia i ilości stworzonych miejsc pracy w gospodarce.

Słabsze za to okazały się wzrosty zamówień w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. 

Oprócz Apple (na finiszu drożało o 2,92 proc.), swoistą ”gwiazdeczką” sesji były walory Tesli. Kurs zyskiwał momentami powyżej 13 proc. po tym jak producent samochodów elektrycznych przekonał inwestorów, że jest w stanie wygenerować dodatnie przepływy pieniężne i wypracować w końcu zysk.

Na zamknięciu czwartkowej sesji indeks DJ IA taniał o 0,03proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał natomiast 0,49 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 1,24 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy