Amazon też przebił barierę 1 bln USD

opublikowano: 04-09-2018, 18:56

Amazon.com, największy na świecie detalista internetowy, został drugą po Apple spółką na świecie z wartością rynkową przekraczającą próg 1 bln USD.

W trakcie wtorkowej sesji na nowojorskiej giełdzie, kurs akcji spółki Amazon wzrósł na tyle, że kapitalizacja giganta e-commerce przekroczyła poziom 1 bln USD. Po osiągnięciu tego progu doszło do lekkiego cofnięcia, w efekcie czego nie udało się na finiszu zdobyć oficjalnie statusu bilionowej spółki. Co się jednak odwlecze...

Amazon
Zobacz więcej

Amazon fot. REUTERS/Mike Segar/Forum

W ciągu minionych 15-tu miesięcy cena akcji spółki wzrosła dwukrotnie.  

Pierwszą spółką, której udała się ta sztuka było Apple, które 2 sierpnia osiągnęło barierę 1 bln USD. Zajęło to producentowi iPhone'ów 38 lat. W przypadku Amazona ten okres był znacznie krótszy i wyniósł "jedynie" 21 lat. 

Amazon, który założony został przez Jeffa Bezos'a jako spółka "garażowa" specjalizująca się w sprzedaży książek online w 1994 r. zaczął swój mariaż z giełdą 15 maja 1997 r.  na poziomie 1,50 USD za walor. Do października 2009 r. kurs podskoczył do 100 USD zaś poziom 1000 USD pokonany został po raz pierwszy 30 maja 2017 r. Od 27 października 2017 r.  utrzymywał się nieprzerwanie ponad nim.

Kolejna psychologiczna bariera, poziom 2 tys. USD pokonany został po raz pierwszy 30 sierpnia bieżącego roku. 

Od początku 2018 r. cena akcji Amazona wzrosła o 74 proc., zaś Apple około 34,7 proc. Analitycy oczekują, że przychody Amazona za 2018 r. wzrosną o 32 proc. 

Jeff Bezos jest - według szacunków Bloomberg Billionaires Index - najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem szacowanym na około 166 mld USD. 

    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy