Apteki znowu dla aptekarzy

opublikowano: 09-04-2017, 22:00

Zapis pozwalający na otwieranie nowych aptek tylko farmaceutom najpierw zniknął z nowelizacji, a teraz do niej wrócił.

Poselska nowelizacja prawa farmaceutycznego na każdym etapie procesu legislacyjnego przynosiła niespodziewane zwroty akcji. Tak było też pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy podczas trzeciego czytania do projektu wrócił usunięty wcześniej zapis o tym, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci lub kontrolowane przez nich spółki osobowe. Samorząd farmaceutów jest z tego zadowolony.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Wynik głosowania pokazał, że parlamentarzystom zależy na naprawie rynku farmaceutycznego. Decydenci rozumieją i dostrzegają problemy, z jakimi zmagają się polskie apteki — mówi Elżbieta Piotrowska- Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Oburzenia nie kryje natomiast organizacja zrzeszająca duże sieci aptek, które na mocy zmienionych przepisów stracą możliwość otwierania nowych placówek i mogą zacząć się kurczyć. „Rozwiązania zawarte w ustawie nieproporcjonalnie wzmacniają korporację aptekarską(...). Osoby niebędące farmaceutami nie tylko nie będą mogły uzyskać nowego zezwolenia na prowadzenieapteki, lecz posiadane obecnie będą mogły jedynie stracić. Wpłynie to niewątpliwie na wycenę wartości prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa i oznacza de facto pełzające wywłaszczenie. Dotyczy to również spadkobierców, którzy — o ile nie będą farmaceutami — nie będą mogli przejąć prowadzenia apteki po zmarłym małżonku czy rodzicu" — głosi stanowisko organizacji branżowej PharmaNet, pod którym podpisał się również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Na ostatnim etapie prac sejmowych do projektu trafił też zapis, zgodnie z którym minister zdrowia w wyjątkowych sytuacjach będzie mógł wyrazić zgodę na utworzenie nowej apteki z pominięciem wprowadzanych nowelizacją kryteriów demograficzno-geograficznych. Teraz projektem zajmie się Senat. Proponowane w nowelizacji rozwiązania mają poparcie resortu zdrowia.

Minister Konstanty Radziwiłł stwierdził, że „w Polsce nie potrzeba więcej aptek”. Na komisjach sejmowych i posiedzeniach Sejmu wiceminister Krzysztof Łanda zaznaczał, że rozwiązanie jest potrzebne w okresie przejściowym przed wprowadzeniem dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego, nad którą pracuje resort. Wiceminister w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji, ale nie miało to związku z projektem „apteki dla aptekarza”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Apteki znowu dla aptekarzy