Czytasz dzięki

Aramco zawiesza inwestycje o wartości ponad 20 mld USD

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 03-09-2020, 12:19

Saudyjski koncern wstrzymuje się z nowymi inwestycjami o wartości ponad 20 mld USD. Miały być to projekty związane m.in. ze skroplonym gazem ziemnym i budową nowej rafinerii ropy naftowej. Oszczędności pomogą zrealizować plan wypłacenia dywidendy pomimo kryzysu na rynku energetycznym wywołanego pandemią.

Jak powiedziała Bloombergowi osoba zaznajomiona z planami Aramco, największa na świecie firma naftowa ogranicza zakres budowy nowej rafinerii o wartości 20 mld USD w Janbu we wschodniej Arabii Saudyjskiej. Aktualnie zakłada on integrację istniejącej już infrastruktury. Ma także wycofać się z planów przejęcia 25 proc. udziałów w terminalu LNG Sempra Energy w Teksasie. Ta transakcja miała opiewać na kolejne kilka miliardów USD.

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. Bloomberg

Aramco próbuje dotrzymać zobowiązania do wypłaty 75 mld USD dywidendy rocznie przez kilka następnych lat. Rynkowi konkurenci, w tym m.in. BP i Shell, zapowiedzieli już wcześniej, że akcjonariusze otrzymają niższe wypłaty, ponieważ pandemia koronawirusa spowodowała załamanie się popytu na surowce i energię.

To nie pierwsze wstrzymane inwestycje saudyjskiego koncernu. W zeszłym miesiącu firma odłożyła na później budowę kompleksu rafineryjno-petrochemicznego o wartości 10 mld USD w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane