Arcelor pomaga ludziom

Barbara Warpechowska
opublikowano: 18-04-2013, 00:00

Ponad sto osób skorzystało z pomocy konsultantów i specjalistów w projekcie „Nie jesteś sam”.

W pracy spędzamy sporą część dnia, nieraz nocy. Jesteśmy w niej prawie codziennie. Poświęcamy jej wiele czasu i energii. Na szczęście coraz powszechniej rozumiemy potrzebę zachowania równowagi między intensywną pracą a życiem rodzinnym i wypoczynkiem.

Dlatego też kolejne firmy wprowadzają w życie Programy Wspierania Pracowników (Employee Assistance Programs — EAP). Temu też służy program wsparcia „Nie jesteś sam”, który rozpoczął się we wrześniu 2011 r. w polskich zakładach ArcelorMittal Poland. Jak wynika z danych statystycznych, z konsultacji i pomocy w ramach projektu skorzystało 112 osób.

Czy to dużo czy mało?

— Dużo, zważywszy na to, że pójście do psychologa czy do psychiatry to nadal dla wielu Polaków bariera nie do pokonania. Świadczy to też o tym, że w większości przypadków sprawy były bardzo poważne, skoro ludzie zdecydowali się zwrócić po pomoc — podkreśla Zbigniew Rusek, koordynator projektu „Nie jesteś sam” w Fundacji Droga z Dąbrowy Górniczej, która realizuje projekt. I dodaje:

— Te 112 osób wielokrotnie korzystało z różnej pomocy. Odnotowaliśmy 193 wizyty u ekspertów. Ludzie, którzy zdecydowali się kontynuować wizyty u psychologa czy psychiatry oraz podejmujący terapię w związku z uzależnieniem nie byli już potem odnotowywani w statystyce projektu, ponieważ stawali się pacjentami Ośrodka Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii Droga. Z danych Fundacji Droga wynika, że najwięcej osób potrzebowało porad prawnika i psychologa.

Skąd się wzięło EAP

Programy Wspierania Pracowników (EAP) narodziły się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo zajmowano się głównie problemem alkoholowym. Z czasem okazało się, że problem ma różne podłoża i zaczęto walkę także z jego przyczynami, a nie tylko skutkami. Obecnie około 92 proc. spośród 500 najważniejszych amerykańskich firm zapewnia pracownikom dostęp do usług EAP. Programy, jako skuteczną walkę ze stresem wśród pracowników, zaczęły stosować firmy kanadyjskie, japońskie, skandynawskie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane