ArcelorMittal Poland spodziewa się "odbicia" na rynku stali wiosną

PAP
opublikowano: 14-11-2008, 15:39

Koncern hutniczy ArcelorMittal Poland, którego tegoroczna produkcja będzie o kilkanaście procent mniejsza od  ubiegłorocznej, wiosną 2009 roku spodziewa się "odbicia" na rynku stali i  ponownego wzrostu produkcji.

"Wiele wskazuje na to, że tzw. dno obecnego kryzysu zostało osiągnięte. Prognozy, przede wszystkim popytu wewnętrznego, pozwalają przypuszczać, że wiosna przyniesie odbicie i ponowny wzrost produkcji oraz sprzedaży" - powiedział w piątek PAP wiceprezes koncernu, Jerzy Podsiadło.

Ocenił, że podawana wcześniej przez spółkę prognoza zmniejszenia w tym roku produkcji o 10-15 proc. wobec roku ubiegłego jest realna, choć o tym, czy spadek nie będzie większy, przesądzi wielkość produkcji hut w grudniu.

"Grudzień tradycyjnie w tej branży jest miesiącem zmniejszonej produkcji i sprzedaży. W tym roku nakłada się na to ograniczenie produkcji, spowodowane kryzysem na rynku. W tej sytuacji trudno przesądzać, jaka będzie ostateczna wielkość produkcji" - powiedział Podsiadło.

Wiceprezes zapewnił, że wielkie piece w hutach w Krakowie i Dąbrowie Górniczej na pewno nie zostaną w tym roku wygaszone, choć produkcja jest tam ograniczona. W październiku koncern zamknął do remontu po jednym wielkim piecu w tych hutach. Niedawno pojawiły się pogłoski, że chce zamknąć dwa kolejne i na jakiś czas wstrzymać produkcję.

"Z całą pewnością piece będą pracować, choć wielkość produkcji będzie dostosowana do potrzeb rynku" ľ zapewnił Podsiadło. Nie skomentował nieoficjalnych informacji związkowców, że decyzja o zamknięciu dwóch kolejnych pieców była już podjęta, ale w ostatniej chwili koncern wycofał się z niej.

Podsiadło potwierdził, że w ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny spadek cen wyrobów hutniczych, sięgający co najmniej kilkunastu procent.

Według wcześniejszych informacji, w ubiegłym roku huty koncernu wyprodukowały ok. 6,4 mln ton stali surowej, co dało ok. 5,6 mln ton sprzedanych wyrobów gotowych. W tym roku produkcja stali surowej ma przekroczyć 5,5 mln ton.

W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland wypracował ok. 2,8 mld zł zysku netto. Firma nie podaje tegorocznych prognoz. Z jej informacji wynika jednak, że nawet jeśli ograniczenie produkcji o kilkanaście procent bezpośrednio przełoży się na wynik, zysk i tak będzie wielomilionowy.

W końcu ubiegłego roku przedstawiciele koncernu prognozowali na 2008 rok ok. pięcioprocentowy wzrost sprzedaży wyrobów hutniczych, wobec ok. 10-proc. wzrostu w roku 2007. W poprzednich latach firma sprzedawała ok. 5-5,6 mln ton gotowych wyrobów stalowych rocznie.

Ograniczenie produkcji to odpowiedź na sytuację rynkową - spadek sprzedaży wyrobów hutniczych. Dotyczy to zarówno blach, jak i np. stali budowlanej, prętów itp. W tym asortymencie koncern, determinowany m.in. przez rosnące ceny rudy i innych surowców, przegrywa w drugim półroczu 2008 r. z konkurentami, produkującymi stal w procesie elektrycznym, a nie wielkopiecowym.

ArcelorMittal Poland zapewniał wcześniej, że remont dwóch pieców nie oznacza ani zmniejszenia zatrudnienia, ani obniżenia wynagrodzeń załogi wydziałów wielkich pieców. Jednak część zamówień stracą firmy usługowe, wspomagające produkcję. Podsiadło potwierdził, że firma będzie realizować plan oszczędnościowy, nie podał jednak bliższych szczegółów.

Remont pieca w Krakowie był zaplanowany wcześniej, remont w Dąbrowie Górniczej przyspieszono; początkowo piec miał być wygaszony do remontu dopiero na początku 2010 roku.

ArcelorMittal Polandá(dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce ľ dostawcą wyrobów długich (m.in. szyny, kształtowniki) i płaskich, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny, agd i budowlany. Koncern skupia ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzą cztery huty, położone w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świętochłowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ArcelorMittal Poland spodziewa się "odbicia" na rynku stali wiosną