ArcelorMittal zainwestuje w Polsce 100 mln EUR

Mimo kryzysu hutniczy koncern modernizuje zakład. Licząc, że wróci koniunktura i znów będzie produkować 5 mln ton stali rocznie.

Bruksela opracowuje program pomocowy dla hutnictwa, by uchronić 360 tys. miejsc pracy w sektorze. Komisję Europejską do wspierania firm skłoniły m.in. plany ArcelorMittala, największego koncernu stalowego świata, który planuje wygasić kilka pieców i zamknąć kilka linii, m.in. we Francji, w Belgii, Luksemburgu oraz w Bośni i Hercegowinie. Na szczęście polskie zakłady czeka inny los — nad Wisłą nie będzie zwolnień ani cięć mocy produkcyjnych — co więcej, szykują się spore inwestycje.

SZUKANIE SOJUSZNIKÓW: Sanjay Samaddar ogłasza inwestycje, ale jednocześnie przestrzega, że wysokie koszty energii oraz planowane w Polsce wprowadzenie akcyzy na gaz uniemożliwiają hutom konkurowanie z innymi europejskimi zakładami. Licząc na rządowe wsparcie, spotkał się z Januszem Piechocińskim, ministrem gospodarki. [FOT. WM]
SZUKANIE SOJUSZNIKÓW: Sanjay Samaddar ogłasza inwestycje, ale jednocześnie przestrzega, że wysokie koszty energii oraz planowane w Polsce wprowadzenie akcyzy na gaz uniemożliwiają hutom konkurowanie z innymi europejskimi zakładami. Licząc na rządowe wsparcie, spotkał się z Januszem Piechocińskim, ministrem gospodarki. [FOT. WM]
None
None

— Całkowita wartość realizowanych i planowanych projektów to ponad 100 mln EUR (400 mln zł) — szacuje Sanjay Samaddar, szef ArcelorMittal Poland. W kwietniu zacznie się remont wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Będzie też zmodernizowany wydział węglopochodnych we wchodzącej w skład koncernu Koksowni Zdzieszowice. Grupa przygotowuje się także do uruchomienia centrum serwisowego grodzic, w którym zainstalowana zostanie linia zamknięta w 2011 r. w Luksemburgu. W grę wchodzi też remont jednej z linii ciągłego odlewania stali oraz konwertera. W kwotę podaną przez Sanjaya Samaddara wliczony jest także, ogłoszony przed miesiącami, projekt budowy linii, na której wytwarzane będą tzw. długie szyny, używane m.in. w kolejach dużych prędkości. W grupie krążą pogłoski, że koncern przymierzy się do remontu pieca nr 3 w Dąbrowie Górniczej, ale Sanjay Samaddar zapowiada, że w tej kwestii decyzja jeszcze nie zapadła, zapowiada ją za 6-8 tygodni. Z zakładowych plotek wynika też, że koncern przymierza się do przeniesienia do Polski części produkcji — na przykład kształtowników — z czeskiej huty w Ostrawie.

— Odkąd jesteśmy właścicielem hut w Polsce oraz w Czechach, mówimy o optymalizacji produkcji w regionie, ale obecnie żadna decyzja o przenoszeniu działalności między zakładami nie zapadła — podkreśla Sanjay Samaddar. ArcelorMittal Poland inwestuje, licząc na powrót koniunktury.

— Kiedy kupiliśmy przed laty hutnicze zakłady w Polsce, przed kryzysem produkcja sięgała rocznie 5 mln ton stali. Dziś wytwarzamy około 3,5 mln ton stali, ale mamy nadzieję, że zła koniunktura wreszcie się skończy i wrócimy do poziomu sprzed kryzysu — mówi Sanjay Samaddar. Z inwestycji i wiary w zwiększenie produkcji cieszą się dystrybutorzy.

— Pamiętajmy jednak, że w Europie od lat jest co najmniej 20-procentowa nadwyżka mocy produkcyjnych nad popytem. Do tej pory bilansował ją eksport, ale obecnie jest on coraz niższy.

Jeśli więc produkcja w Polsce miałaby wzrosnąć, w innych krajach Europy musiałaby spaść — uważa Jerzy Bernhardt, prezes Stalprofilu.

Podkreśla jednak, że państwa Starego Kontynentu same przyczyniły się do wypchnięcia sektora z Europy, proponując restrykcyjne przepisy związane z emisją CO 2, spowodowały, że produkcja wielu europejskich zakładów stała się nieopłacalna, zwłaszcza w zderzeniu z firmami azjatyckimi niemuszącymi przestrzegać unijnego ekoprawa. ArcelorMittal Poland otwiera się na młodych inżynierów.

— Mamy w firmie program pod hasłem „Zainstaluj się”, dzięki któremu we współpracy z uczelniami chcemy zatrudniać rocznie 60-80 inżynierów — podkreśla Sanjay Samaddar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane