Architekci innowacji: portrety laureatów

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

KATEGORIA: WSCHODZĄCE TECHNOLOGIE:

ZWYCIĘZCA: SENSDX

TOMASZ GONDEK, prezes SensDx

To kolejny krok w rozwoju szybkiej diagnostyki medycznej i weterynaryjnej. Firma posiada już gotowy prototyp niewielkiego urządzenia, w którym umieszczone są testy pozwalające w trzy minuty określić rodzaj rozwijającej się infekcji — bakteryjnej lub wirusowej. Aparat połączony jest z aplikacją na urządzenia mobilne do łatwego odczytywania wyników. Produkt przeznaczony jest dla lekarzy — ma umożliwić im postawienie natychmiastowej, dokładnej diagnozy i podjęcie właściwej terapii. Technologia SensDx może znaleźć zastosowanie także przy wykrywaniu markerów onkologicznych, wczesnych oznak tętniaka oraz analizach DNA i RNA. Urządzenie umożliwia mierzenie i określanie wielu patogenów jednocześnie, co stanowi przewagę nad innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Obecnie przechodzi ono przez proces certyfikacji CE.

 

KATEGORIA: WSCHODZĄCE TECHNOLOGIE:

WYRÓŻNIENIE: GENOMTEC

KONRAD KRAJEWSKI, COO Genomtec

Diagnostyka molekularna kojarzy się z wielkim laboratorium i zaawansowaną aparaturą. Genomtec standardy te przenosi do niewielkiego, przenośnego urządzenia, oddając je w ręce nie tylko lekarzy, lekarzy weterynarii i naukowców, lecz także użytkowników indywidualnych, np. rodziców małych dzieci. Produkt bazuje na opatentowanej technologii i — używając specjalistycznej terminologii — działa wykorzystując o amplifikację kwasów nukleinowych INNAT (Isothermal Nucleic Acid Amplification Technology). W praktyce pozwala określić rodzaj wirusa, bakterii, grzybów, wykrywa mutacje genetyczne na podstawie detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA. Analiza trwa 20 minut. Rozwiązanie przeciwdziała tzw. oporności na antybiotyki, z powodu której — jak podają przedstawiciele spółki — do 2050 r. będzie umierać 10 mln ludzi rocznie. Obecnie trwają prace nad testami wykrywającymi najbardziej onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego oraz bakterii wywołujących boreliozę. Metoda jest dostosowywana również do wczesnej diagnostyki nowotworów.

 

KATEGORIA: WSCHODZĄCE TECHNOLOGIE

WYRÓŻNIENIE: SDS OPTIC

MATEUSZ SAGAN, Chief Business Officer i członek rady nadzorczej SDS Optic

Według WHO każdego roku z powody chorób nowotworowych umiera na świecie 8,2 mln osób, a ich liczba będzie wzrastać. Dlatego na znaczeniu coraz bardziej zyskują nowoczesne metody diagnostyki, monitoringu stanu zdrowia i leczenia pacjentów. W ten nurt wpisuje się koncept SDS Optic. Firma tworzy mikrosondę do diagnostyki tzw. nowotworów piersi HER-2 pozytywnych. Rozwiązanie pozwala na wykrycie m.in. markerów nowotworowych przy wykorzystaniu wiązki laserowej o specyficznej fali oraz innowacyjnych komponentów. Odczyt następuje na specjalnym detektorze. Co wyróżnia tę technologię? Wysoka czułości detekcji pozwala na wkłucie się przy badaniu w okolice guza, a nie w samą zmianę, co praktykowane jest obecnie. Rozwiązanie łączy w sobie biopsję i histopatologię bez konieczności pobierania tkanki od pacjentki. Do wprowadzenia technologii na rynek potrzebne jest zakończenie prac klinicznych.

 

KATEGORIA: WDROŻENIE INNOWACJI

ZWYCIĘZCA: SKANSKA PROPERTY POLAND

SYLWIA CHORĄŻY, dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska Property Poland

Otwierać biuro z pomocą smartfona, zarezerwować za jego pośrednictwem salę konferencyjną, zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, gości zaprosić przez wirtualną recepcję i cyfrowo odnaleźć innych pracowników w danej przestrzeni… brzmi jak wizja science fiction? Już nie. To podstawowe funkcjonalności autorskiego systemu Connected by Skanska. Pozwala on na integracją wielu technologii budynkowych i zarządzanie powierzchnią biurową. Przedstawiciele Skanskiej zapewniają, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie technologiczne w branży deweloperskiej w Europie Środkowowschodniej. Ma ułatwiać korzystanie z biura zarówno pracownikom, jak ich gościom. Nagrodzony w konkursie „Architekci Innowacji” system został wdrożony w warszawskim biurowcu Spark. Efekt: zwiększenie bezpieczeństwa związanego z poruszaniem się po budynku oraz jego dostępnością. Rozwiązanie wyeliminowało też powszechnie stosowane karty dostępu. Powstało we współpracy z firmami Sharry Europe i Estimote.

 

KATEGORIA: WDROŻENIE INNOWACJI

WYRÓŻNIENIE: PKO BANK POLSKI

KRZYSZTOF KLIMCZAK, CEO spółki ZenCard

ZenCard, to przykład pierwszej na polskim rynku akwizycji fintechu przez bank. Inwestycji nadal nagradzanej. Start-up skupił na sobie uwagę rynku autorskim narzędziem do marketingu transakcyjnego i budowania lojalności w handlu. Pozwala ono na wirtualizację i konsolidację wielu kart lojalnościowych na jednej, dowolnej karcie płatniczej. System rozpoznaje konsumentów po identyfikatorze karty płatniczej podczas realizacji transakcji lub po numerze telefonu w przypadku płatności gotówką. Działa natomiast w oparciu o terminale płatnicze. Pozwala sprzedawcom na tworzenie spersonalizowanych ofert i automatyczne naliczanie przysługujących klientom rabatów. Do programów lojalnościowych sprzedawców-użytkowników systemu ZenCard rejestruje się 5-krotnie więcej klientów niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. To najlepiej obrazuje skuteczność tego narzędzia.

 

KATEGORIA: WDROŻENIE INNOWACJI

WYRÓŻNIENIE: FUTURE PROCESSING

MONIKA BRACHMAŃSKA, Business Line Manager Future Processing

Spółka tworzy oprogramowanie IT dla międzynarodowych podmiotów z sektorów handlu, przemysłu i usług. Jej biznes w liczbach: posiada 18 lat doświadczenia, zatrudnia ponad 900 osób, ma 150 klientów w portfolio. „Architektem Innowacji” spółka została za SmartFlow, czyli autorską aplikację wspierającą zarządzanie siecią wodociągową. System zapewnia stały monitoring wodociągów i strumienia przepływającej przez niego wody. Sygnalizuje pojawiające się nieprawidłowości i anomalia. Jest w stanie wcześnie wykryć awarie, odnotować nielegalne pobory wody czy jej wyciek. Dzięki jego zastosowaniu proces od namierzenia do usunięcia usterki może zostać skrócony do 72 godzin. SmartFlow to przykład zastosowania technologii internetu rzeczy. Rozwiązanie zostało opracowane z partnerami: Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz Microsoftem. I już obsypano je branżowymi nagrodami.

 

KATEGORIA: BUDOWANIE KULTURY INNOWACJI

ZWYCIĘZCA: COGNIFIDE POLSKA

MATEUSZ CHROMIŃSKI, Head of Product Engineering, Cognifide Polska

Przedstawiciele spółki zapewniają, że innowacje stanowią jeden z podstawowych elementów jej kultury organizacyjnej. Rocznie na projekty badawczo-rozwojowe przeznacza się tu średnio 4,66 proc. przychodów, kolejne 1,7 proc. trafia na szkolenia i rozwój pracowników. Cognifide, która ma biura w Poznaniu, Bydgoszczy, Londynie i Nowym Jorku, na co dzień zajmuje się tworzeniem aplikacji i platform marketingowych opartych o systemy zarządzania treścią. W ramach proinnowacyjnej działalności organizuje m.in. wewnętrzne hackathony — były źródłem ponad 60 koncepcji usprawnień i dały wsparcie dla 15 istniejących już narzędzi. Firma zachęca pracowników do zgłaszania pomysłów na ulepszenie także w zakresie organizacyjnym i komunikacji wewnętrznej. Hołduje modelowi „otwartych innowacji”. Angażuje się również w rozwój lokalnych społeczności — współorganizuje techniczne meet-upy, uczestniczy w spotkaniach ze studentami, uczniami itp. W wewnętrznym badaniu nastrojów w 2017 r. 98 proc. zatrudnionych uznało Cognifide za dobrego pracodawcę.

 

KATEGORIA: BUDOWANIE KULTURY INNOWACJI

WYRÓŻNIENIE: COMPENSA TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ

AGNIESZKA LICZNERSKA, dyrektor biura innowacji i projektów w Compensie

Od dwóch lat ubezpieczyciel prowadzi program, który zachęca pracowników do zgłaszania innowacyjnych rozwiązań. Po pierwszej, pilotażowej edycji, w tym roku zaczął on oficjalnie działać pod nazwą IdeaBox. Zakwalifikowane do niego osoby otrzymują pakiet szkoleń i warsztatów oraz wsparcie przy dopracowywaniu projektów, testowaniu ich i wdrożeniu — jako produktu rynkowego lub wewnętrzne ulepszenie organizacyjne. Program jest wieloetapowy, trwa kilkanaście tygodni, a zwycięzcy otrzymują gratyfikację pieniężną i budżet na realizację projektu. Dodatkowo członkowie powstających w ten sposób wewnętrznych startupów po zakończonym sukcesem wdrożeniu otrzymują bonusy projektowe. W ramach programu np. podjęte zostały prace nad aplikacją mobilną dla osób aktywnych fizycznie. Daje możliwości wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia NNW na czas uprawiania sportu. W tym modelu powstała również aplikacja wspierająca klientów posiadających ubezpieczenia zdrowotne. W sumie nakłady na działalność innowacyjną wynoszą 1 proc. przychodu bilansowego za 2017 r. Compensy TU oraz Compensy TU na Życie.

 

KATEGORIA: BUDOWANIE KULTURY INNOWACJI

WYRÓŻNIENIE: PKO BANK POLSKI

GRZEGORZ PAWLICKI, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

Korporacja i start-up to często układ pełen napięć i nieporozumień. W praktyce tak być nie musi. Zdaniem jury konkursu „Pulsu Biznesu” pozytywny przykład daje program Let’s Fintech with PKO Bank Polski. W ramach akceleratora bank poszukuje fintechowych projektów gotowych do pilotażowego wdrożenia w jego strukturach i – w przypadku najbardziej atrakcyjnych rozwiązań – wprowadzenia na rynek. Dla banku to element ułatwiający proces wchodzenia w erę transformacji cyfrowej. Docelowo ma być również źródłem projektów dla inwestycji typu venture capital. Pośrednio wpływa także na rozwój krajowego sektora start-up owego. Podsumowanie dotychczasowej aktywności: ponad 220 zgłoszeń, 22 akcelerowane start-upy, sześć trwających projektów i trzy zrealizowane. Przykłady: wspólnie z Coinfirm bank wdrożył platformę integrującą komunikację z klientem na bazie trwałego nośnika skonstruowanego w oparciu o blockchain, a z IC Solutions testuje w obsłudze klienta specjalny cyfrowy długopis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane