Arctic Paper: 27,6 mln zł zysku w IV kwartale

KZ
opublikowano: 01-03-2012, 08:51

Arctic Paper zanotował w IV kwartale 2011 r. 27,6 mln zł zysku netto, 19,9 mln zł zysku operacyjnego i 673,7 mln zł przychodów.

- Na poziomie operacyjnym wyniki są słabsze od naszych oczekiwań. Zwracamy jednak uwagę, że perspektywy poprawy wyników w 2012 roku są obiecujące. Obecny spread papier-celuloza kształtuje się na poziomie 170 EUR/t, a nasze prognozy ponad 40 mln zł zysku netto w całym roku budowane były w oparciu o spread na poziomie 140-155 EUR/t - komentują analitycy DM BDM.

- Czwarty kwartał był okresem kontynuacji pozytywnych trendów, które obserwowaliśmy już w III kwartale tego roku. Dzięki znacznemu spadkowi cen celulozy liściastej i iglastej zanotowaliśmy niższe koszty produkcji. Jednocześnie zwiększyliśmy przychody ze sprzedaży o 10,5%, kontynuując tym samym wzrost naszych udziałów rynkowych. Również zmiany kursów walutowych miały w tym okresie pozytywny wpływ na nasze wyniki. W efekcie w czwartym kwartale wypracowaliśmy zysk netto na poziomie 27,6 mln zł, a całym roku sięgnął on 11,6 mln zł. Bardzo cieszy nas zwiększenie sprzedaży, zarówno w ujęciu wartościowym jak i wolumenowym, gdyż udało się to osiągnąć pomimo spadku popytu na papiery wysokogatunkowe w Europie w ubiegłym roku. Oznacza to, że sprzedaż Arctic Paper rośnie, choć branża wciąż boryka się z nierównowagą popytu i podaży, a nasi konkurenci decydują się na ograniczanie mocy produkcyjnych - powiedział Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.


- Kontynuujemy również nasz program poprawy zyskowności, co powinno być już widoczne w wynikach finansowych w tym roku. W obecnej sytuacji nie planujemy dalszego rozwijania mocy produkcyjnych i związanych z tym inwestycji, a koncentrujemy się na wykorzystaniu możliwości rynkowych i kontynuacji prac nad rozpoczętymi projektami – dodał Michał Jarczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Arctic Paper: 27,6 mln zł zysku w IV kwartale