Ardanowski: bez sprawnego systemu inform. nie będzie wcześniejszych dopłat

Polska Agencja Prasowa SA
04-07-2006, 21:10

Bez dobrze funkcjonującego systemu informatycznego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), nie będzie można przyspieszyć dopłat bezpośrednich dla rolników - uważa wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Bez dobrze funkcjonującego systemu informatycznego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), nie będzie można przyspieszyć dopłat bezpośrednich dla rolników - uważa wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

We wtorek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa i ochrony środowiska senatorowie zapoznali się ze sprawozdaniem ARiMR z działalności w 2005 r.

"Wydaje się, że bez poprawienia systemu informatycznego, problemy z płatnościami bezpośrednimi będą co roku. Możemy tłumaczyć, że system jest tak skonstruowany, że wypłaty trwają przez 7 miesięcy, ale rolnicy oczekują, by płatności otrzymali wcześniej tj. przed wiosennymi pracami polowymi" - powiedział Ardanowski.

Jak zauważył, jest to najbardziej rozbudowany system agencji płatniczej w Europie, jest ona porównywalna jedynie z agencją we Włoszech, gdzie także jest duże rozdrobnienie gospodarstw. W Polsce każdego roku o dopłaty ubiega się ok 1,5 mln gospodarstw, podczas, gdy w Słowacji - 19 tys., w Czechach - 31 tys., a na Węgrzech 200 tys. Dlatego w Polsce jest dużo większa skala trudności z obsługą rolnictwa niż w krajach sąsiednich - dodał.

Wiceprezes ARiMR Marek Janiec przyznał, że wydajność systemu informatycznego powinna być lepsza, "ale jest to bardzo złożony system". Jak poinformował, system ten ulega ciągłym zmianom na skutek różnych zmian, np. wprowadzania nowych działań dla Agencji. Dodał, że jest on stale ulepszany. Np. niedawno została uruchomiona zapasowa serwerownia, która także będzie prowadziła część przetwarzania danych, co oznaczą, że podniesie się wydajność systemu.

Według zapewnień Jańca, zintegrowane zostaną w tym roku dwie sieci komputerowe - zbudowana dla przedakcesyjnego programu pomocowego SAPARD oraz dla obsługi wspólnej polityki rolnej (WPR). Ponadto wymienione zostanie 2 tys. komputerów i uzupełnione będzie na bieżąco okablowanie.

Ardanowski zaznaczył, że ARiMR ponosi nie tylko ogromne wydatki na obsługę systemu informatycznego, ale niezwykle kosztowne jest funkcjonowanie biur powiatowych i oddziałów regionalnych Agencji.

Kolejną dużą pozycje kosztów stanowi czynsz za wynajmowanie siedziby centrali Agencji w Warszawie. ARiMR nie ma dotąd własnego lokum, a jej siedziba znajduje się w trzech miejscach.

"Koszty dzierżawy są tak duże, że kierownictwo resortu rolnictwa zastanawia się czy nie lepiej jest wybudować siedziby dla trzech agencji (ARiMR, ARR - Agencji Rynku Rolnego, ANR - Agencji Nieruchomości Rolnych) na gruntach należących do ANR w Warszawie, niż kolejny raz wynajmować budynki" - powiedział wiceminister.

Ardanowski podkreślił, że obecnie przygotowywany jest program rozwoju obszarów wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, w pracach tych uczestniczą przedstawiciele ARiMR. Zakres przyszłych działań jest tak wyznaczany, by były one możliwe do realizacji przez Agencję.

Poinformował, że resort zamierza przekazać część zadań do samorządów terytorialnych, by odciążyć Agencję. Nowy program nakłada bowiem więcej zadań na ARiMR, co wymagałoby zatrudniania dodatkowych pracowników. Obecnie w ARiMR pracuje ok. 10 tys. osób, w tym na etatach zatrudnionych jest 8,6 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ardanowski: bez sprawnego systemu inform. nie będzie wcześniejszych dopłat