Argentyna liczy na odbicie w eksporcie rolnym

WST, Bloomberg
04-01-2016, 19:56

W 2015 r. eksport argentyńskich produktów z upraw spadł do najniższego poziomu od sześciu lat, i to mimo rekordowo wysokich zbiorów, donosi Bloomberg.

Rolnicy z Argentyny sprzedali zboża i nasiona oleiste o wartości 752 mln USD o okresie ostatnich trzech dni 2015 r., zaś w całym minionym roku za 20 mld USD. To o 17 proc. mniej niż w roku 2014, wynika z danych grupy eksporterów Ciara-Cec.

Sprzedaż w ostatnich dniach roku była niemal dwukrotnie wyższa niż w całym listopadzie.

Eksport ziarna stał się bardziej opłacalny dla rolników po objęciu stanowiska prezydenta kraju przez Mauricio Macriego. Jednym z jego pierwszych działań było zniesienie obowiązującej od czterech lat kontroli walutowej, co doprowadziło do największej jednodniowej dewaluacji peso w ciągu ostatnich 14 lat. Notowania argentyńskiej waluty spadły 17 grudnia o około 30 proc. Do tego wcześniej, przez niemal dekadę obowiązywały ograniczenia eksportowe wprowadzone przez byłych prezydentów Nestora Kirchnera i jego żonę Cristinę Fernandez de Kirchner w celu zwiększenia dochodów budżetowych oraz zapewnienia dostaw krajowych.

Argentyna generuje obecnie około 1/3 całości przychodów eksportowych ze sprzedaży zbóż i nasion oleistych. Kraj jest największym na świecie eksporterem oleju sojowego i jego pochodnych, zaś w zeszłym roku zebrano rekordową ilość ziaren soi (61,4 mln ton), wynika  z danych Ministerstwa Rolnictwa.

Produkcja kukurydzy, drugiego pod względem wartości towaru eksportowego wyniosła w 2015 r. 33,8 mln ton. Obowiązujący do tej pory rekord eksportu kukurydzy Argentyna ustanowiła w 2011 r. osiągając przychody rzędu 25,12 mld USD.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Argentyna liczy na odbicie w eksporcie rolnym