Czytasz dzięki

Argentyna pozostanie pod presją

Opóźnienie w wypłacie transzy pomocy Międzynarodowy Fundusz Walutowy może skutkować dalszą przeceną argentyńskiego peso, ostrzega agencja Bloomberg.

Zobacz więcej

Peso argentyńskie

Bloomberg

W poniedziałek kurs dolara w Buenos Aires zbliża się do 40 pesos – więcej za walutę amerykańską w stolicy tanga płacono tylko przejściowo na sesji 30 sierpnia. Peso, które od początku roku straciło 53 proc. wartości, może nadal zachowywać się gorzej od innych walut regionu, ocenia Bloomberg. Wszystko przez wstrzymanie przez MFW opiewającej na 3 mld USD transzy pomocy, która miała zostać uruchomiona w poniedziałek. Wypłaty zostaną wstrzymane na około dwa tygodnie, kiedy negocjowana będzie nowa umowa między Funduszem a rządem w Buenos Aires.

Choć rzecznik ministerstwa finansów zapewnił, że kraj nie potrzebuje finansowania już teraz, to rynek jest na tyle wrażliwy, że może reagować na wszelkie negatywne informacje, ocenia Davison Santana, strateg Bloomberga. We wspieraniu paso duży udział ma bank centralny, zauważa specjalista. Za nieco ponad jedną trzecią piątkowego obrotu na rynku walutowym odpowiadały interwencje instytucji, mającej na celu powstrzymanie wyprzedaży waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane