ARiMR: blisko 800 mln zł na wsparcie dla młodych rolników

PAP
opublikowano: 18-04-2014, 14:59

Od 15 maja do 21 czerwca br. potrwa nabór do programu pomocy dla młodych rolników - poinformował w piątek szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross. Rolnicy będą mogli się starać w sumie o 796 mln zł.

 Ogłoszenie naboru umożliwia rozporządzenie podpisane w czwartek przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Środki będą pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

"Liczymy, że młodzi rolnicy będą bardzo zainteresowani. To wsparcie jest istotne z punktu widzenia restrukturyzacji (wsi - PAP). Tam, gdzie jest młodość, zwykle jest dynamizm i odwaga podejmowania działań i wyzwań" - powiedział Gross na konferencji prasowej.

Przypomniał, że Polska ma najwyższy w UE odsetek młodych rolników (osób do 40 lat) - ok. 13 proc.; średnia w UE - to 7,5 proc.

Wiceprezes Agencji Cezary Szeliga wyjaśnił, że w ramach ogłoszonego naboru z pieniędzy będzie mogło skorzystać blisko 8 tys. rolników. Dotychczas w ramach PROW 2007-2013 odbyły się cztery nabory wniosków w latach 2008, 2009, 2010 i 2011 na program "Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Wypłacono 1,6 mld zł. Pieniądze dostało ok. 23,2 tys. osób.

Szeliga dodał, że ARiMR dokona weryfikacji i oceny wszystkich wniosków do 12 sierpnia, a 14 sierpnia zostanie podana informacja o kolejności przysługiwania pomocy. Poinformował, że wnioski o płatność będzie można - według planów - składać od połowy lutego 2015 roku, a od kwietnia 2015 pieniądze będą wypłacane.

Rozporządzenie ministra rolnictwa wprowadziło zmianę dotychczasowych przepisów dotyczących trybu i warunków przyznawania takiej dotacji. Przewiduje ono podwyższenie premii z 75 do 100 tys. zł. Będzie też ustanowiona minimalna liczba punków uprawniających do jej uzyskania (7 pkt).

Premia będzie przysługiwała rolnikom, którzy prowadzą gospodarstwo nie dłużej niż 15 miesięcy (poprzednio było to 12 miesięcy) do chwili złożenia wniosku.

Szeliga dodał, że nie będzie można przeznaczać premii na inwestycje budowlane na gruntach stanowiących przedmiot dzierżawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / ARiMR: blisko 800 mln zł na wsparcie dla młodych rolników