ARiMR dostanie pieniądze na big data

opublikowano: 15-10-2019, 22:00

Agencja zaprzęgnie technologie cyfrowe do obsługi dopłat obszarowych dla rolników. Projekt sfinansuje z publicznego programu wsparcia.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), publiczna jednostka koordynująca przepływ finansowania innowacji, dotychczas wsparło rozwój 60 projektów związanych z bezzałogowcami (ok. 200 mln zł dofinansowania) i 30 z produkcję rolną (130 mln zł). Teraz NCBR wesprze również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W praktykowanym już wcześniej modelu „problem-driven research” (budowa technologii pod konkretne wskazania odbiorcy) sfinansuje tworzenie i wdrożenie rozwiązań IT do przetwarzania dużych zbiorów danych (big data) — pochodzących z satelitów lub dronów — wykorzystywanych podczas przyznawania i obsługi dopłat obszarowych dla rolników.

— Współpraca będzie realizowana w jednej z dwóch formuł — partnerstwa innowacyjnego lub zamówienia przedkomercyjnego. W obydwu przypadkach NCBR pokryje 100 proc. kosztów badań i wytworzenia produktów — zapowiada Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

ARiMR rocznie wypłaca rolnikom ok. 14 mld zł w ramach płatności obszarowych. Analizuje 1,5 mln wniosków.

— Ilość danych, jakie posiadamy, jest ogromna. To nie tylko dane liczbowe, ale także graficzne. Stanowią podstawę naszej działalności. Zastosowanie technologii sztucznej inteligencji do ich analizy pozwoli usprawnić przyjmowanie i weryfikację wniosków — twierdzi Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR.

Strony podpisały na razie list intencyjny, w przyszłym roku zostaną opracowane ramy współpracy i budżet programu. Na razie nie ujawniono nawet wstępnych szacunków, a rozpiętość finansowania podobnych działań jest duża — od 30 mln zł do 100 mln zł.

— Staramy się kierować w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii, aby nadążyć za zmianami w gospodarce. Wdrożyliśmy już system informatyczny do obsługi wniosków o dopłaty obszarowe przez internet. Zmierzamy ku aplikacji mobilnej dla rolników i informatyzacji wewnętrznych procesów agencji — informuje Tomasz Nowakowski.

Obecnie jednak większość procesów realizowanych jest w tradycyjny sposób — na papierze. ARiMR potrzebuje m.in. ujednolicenia systemów informatycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane