ARiMR kończy przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

26-07-2004, 17:36

W ostatnich dniach niewielu rolników składało wnioski o dopłaty bezpośrednie do gruntów. Od początku lipca złożyło je 25 tys. rolników. W poniedziałek upływa ostateczny termin składania wniosków - poinformował PAP Tomasz Kawiński z sekcji prasowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Łącznie o dopłaty bezpośrednie stara się ok. 1,4 mln rolników.

"Od 1 lipca br., liczba składanych wniosków zmniejszała się z dnia na dzień. O ile w szczytowym okresie składania tych wniosków, notowaliśmy po ok. 60 tys. dziennie, o tyle w ostatnim czasie notujemy po kilkaset wniosków w skali całego kraju. Ostatnie dni pokazały, że zdecydowana większość rolników złożyła wnioski do 30 czerwca" - powiedział Kawiński.

Pierwotny termin składania wniosków mijał 15 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła ten termin o dwa tygodnie, czyli do 30 czerwca. "Z wydłużenia tego terminu skorzystało około 150 tys. rolników" - powiedział Kawiński.

Po 30 czerwca jeszcze można było przez 25 dni składać wnioski o dopłaty, ale za każdy dzień spóźnienia dopłata zostanie pomniejszona o jeden proc. jej wartości.

Przypomniał, że w poniedziałek upływa ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Urzędy powiatowe Agencji będą czynne do godz. 22.00. Wnioski można też wysyłać pocztą. Liczy się data stempla pocztowego.

Kawiński dodał, że następne wnioski będzie można składać od 15 kwietnia 2005 roku.

Podstawowa wielkość dopłaty, jaka przysługuje rolnikowi, wynosi 44,5 euro za 1 hektar. Kwota ta zostanie przeliczona na podstawie średniego kursu euro do złotego za pierwsze 6 miesięcy tego roku i wypłacona rolnikowi w złotych. Wypłaty będą następować od grudnia 2004 r. do kwietnia 2005 r.

krf/ skr/ ls/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARiMR kończy przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie