ARiMR ma kredyt 320 mln zł na płatności z programu SAPARD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 17:02

Umowę w sprawie kredytu w wysokości 320 mln zł na pomostowe finansowanie płatności z programu SAPARD podpisał w czwartek prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Umowę w sprawie kredytu w wysokości 320 mln zł na pomostowe finansowanie płatności z programu SAPARD podpisał w czwartek prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    Zdaniem Olejniczaka, kredyt uzyskany przez ARiMR nie zostanie w całości wykorzystany, bo w lutym Agencja ma otrzymać z Unii Europejskiej dodatkowo blisko 19 mln euro, a w marcu około 60 mln euro.

    Olejniczak odpowiadał na pytania posłów związane z informacją bieżącą na temat realizacji wypłat z programu SAPARD. Występujący w imieniu klubu PO poseł Aleksander Grad powiedział, że opóźnienia w tych wypłatach sięgają już kilku miesięcy i poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie.

    Jak powiedział minister, w ramach SAPARD-u złożono 31 tys. wniosków, większość z nich pod koniec wyznaczonego terminu. Gdyby SAPARD był wprowadzony w terminie, nie byłoby kulminacji wypłat w grudniu, styczniu i lutym. "Ale rząd AWS nie wprowadził tego programu i dopiero koalicja SLD-PSL wprowadziła go bardzo szybką ścieżką" - tłumaczył Olejniczak.

    "W związku z tym, że zgłosiło się więcej rolników, więcej samorządów, więcej przedsiębiorstw, zdecydowaliśmy się na przesunięcie środków z innych źródeł Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" - wyjaśnił. "Jak ktoś mówi, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich wchodzi z opóźnieniem, to ja odpowiadam, przecież wszedł wcześniej, jako część programu SAPARD" - powiedział.

    Jak poinformował, dzięki temu zostaną zrealizowane programy na ponad 5 mld zł. Wyjaśnił, że trudności związane z płatnościami wynikały m.in. z kulminacji wypłat w grudniu, styczniu i lutym. "Problem wynika też stąd, że Komisja Europejska pewne środki przysłała nam z opóźnieniem" - powiedział Olejniczak. Dodał, że na koncie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest już 100 mln zł i "jutro trafią one do beneficjentów", którzy powinni byli otrzymać wypłaty w grudniu i w styczniu.

    Olejniczak powiedział również, że rolnicy złożyli ponad 22 tys. wniosków na renty strukturalne. Pierwsi rolnicy otrzymali już te renty. Średnia renta, która została już wypłacona, wynosi około 1400 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane