Czytasz dzięki

ARiMR myśli o chmurze

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Rolnicza agencja przygotowuje się do ogłoszenia kilku przetargów z obszaru IT. Myśli m.in. o kontroli upraw za pomocą sateli

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która w tym roku rozstrzygnęła kilka przetargów IT, przymierza się do kolejnych. W niedługim czasie ogłosi kilka dużych, nowych zleceń związanych z modernizacją infrastruktury IT i bezpieczeństwem. — Planujemy postępowania m.in. na system wydruku, elementy infrastruktury sieciowej, macierze dyskowe oraz usługę budowy oraz w pewnej części obsługę SOC (Security Operation Center) — mówi Sebastian Jaworski, zastępca prezesa ARiMR.

Sebastian Jaworski, który od połowy maja pełni funkcję zastępcy
prezesa ARiMR, uważa, że w przyszłości kontrole upraw z użyciem zobrazowań
satelitarnych staną się powszechnym rozwiązaniem.
Zobacz więcej

ŁATWIEJSZA KONTROLA:

Sebastian Jaworski, który od połowy maja pełni funkcję zastępcy prezesa ARiMR, uważa, że w przyszłości kontrole upraw z użyciem zobrazowań satelitarnych staną się powszechnym rozwiązaniem. Fot. WM

eWnioski do chmury

W przyszłym roku agencja planuje otwarty przetarg na usługi chmury obliczeniowej.

— Jesteśmy na etapie, kiedy w 2021/22 r. duża część naszej infrastruktury zakończy swoją amortyzację, zakończą się umowy leasingowe i dlatego stajemy obecnie przed technicznymi wyborami, które zdefiniują model IT w ARiMR na najbliższe 5-7 lat — mówi zastępca prezesa.

Zwraca uwagę, że sztandarowa usługa, jaką jest eWniosek, czyli składanie wniosków o dopłaty przez internet, doskonale nadaje się do przeniesienia do chmury. Przetarg może ruszyć już w pierwszym kwartale 2020 r.

— W tym przypadku mamy duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową, ale tylko przez kilka miesięcy w roku, w czasie składania wniosków. Przez pozostałą jego część zostajemy z nadwyżką mocy obliczeniowej. Resort finansów skorzystał z takiego rozwiązania przy ePIT i to się sprawdziło — przekonuje Sebastian Jaworski.

ARiMR przygotowuje się też do wyboru nowego dostawcy usług data center, co wynika z faktu, że pod koniec 2022 r. kończy się jej umowa z dostawcami w tym zakresie, czyli T-Mobile i Equnix Polska.

— Nasze wstępne szacunki zakładają min. o 50 proc. mniejszą przestrzeń, jaka będzie potrzebna właśnie z uwagi na planowane migracje do rozwiązań cloudowych. Przetarg planujemy ogłosić w pierwszym kwartale 2020 r. — informuje Sebastian Jaworski.

Innowacje w kontrolach

ARiMR przeprowadziła w tym roku testowe kontrole upraw z użyciem zobrazowań satelitarnych i jest bardzo zadowolona z wyników. W ocenie wiceprezesa takie innowacje będą musiały na pewnym etapie być podstawą działalności agencji. Rozwiązanie mogłobyzostać wdrożone w ramach umowy na utrzymanie i rozwój systemu SIA podpisane z Asseco Poland w czerwcu, której całkowity budżet to 177 mln zł.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Umowa SIA jest idealna do realizacji takich inicjatyw oraz dalszej migracji technologicznej w stronę rozwiązań open-source, tym bardziej z uwagi na rozpoczęcie kolejnego czteroletniego letniego cyklu z Asseco Polska. Podjęliśmy już z prezesem Sławomirem Szmytkowskim rozmowy na temat wykorzystania m.in. takich narzędzi przy nadchodzących kampaniach — mówi Sebastian Jaworski.

ARiMR zakłada, że Asseco przejmie opiekę nad systemem SIA od 11 listopada tego roku. Inny z dużych przetargów ARiMR, które także wygrało w tym roku Asseco, to wart 45 mln zł kontrakt na obsługę systemu OFSA. Comarch jednak złożył odwołanie od tego rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), a izba je uwzględniła. ARiMR z ostatecznym rozstrzygnięciem postępowania planuje poczekać do wyroku sądu, gdyż Asseco zaskarżyło wyrok KIO.

— Czekamy na rozstrzygnięcie sądu okręgowego. Nie chciałbym, aby ARiMR znalazła się w potrzasku ewentualnych roszczeń Asseco w przypadku wyroku na ich korzyść — mówi wiceprezes.

Potrzeby kadrowe

W departamencie IT ARiMR pracuje obecnie ok. 150 osób, w tym 39 w otwartym kilka lat temu biurze w Lublinie. W ocenie zastępcy prezesa potrzeby są jednak znacznie większe.

— Widać tutaj pewną stagnację w rozwoju, przede wszystkim z powodu braku pieniędzy na dostępne etaty. Moim zdaniem priorytetem powinno być zachowanie lub wręcz zwiększenie dynamiki rozwoju obszaru IT, który musi się stać też innowatorem dla procesów biznesowych, aczkolwiek aby to osiągnąć, konieczne są duże zmiany organizacyjne — przekonuje Sebastian Jaworski.

Wśród strategicznych celów na najbliższe lata wymienia znaczne skrócenie czasu poszczególnych procesów, od przyjęcia wniosku do jego rozpatrzenia wraz z ewentualnymi procedurami odwoławczymi, czy też zaawansowane działania antyfraudowe. Przypomina, że agencja docelowo chciałby również przejąć utrzymanie oraz rozwój systemów OFSA oraz SI-Agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane