ARiMR wybiera bazy IT

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-01-2003, 00:00

Wczoraj do ARiMR wpłynęły oferty na opracowanie baz danych do systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS). Ich budowa miała kosztować około 70 mln zł, ale może okazać się nawet połowę tańsza. To początek projektu, który tylko w 2003 r. będzie kosztował agencję 200 mln zł.

Wczoraj w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nastąpiło otwarcie kopert z ofertami w przetargu na budowę baz danych dla LPIS (Land Parcel Identyfication System) — systemu identyfikacji działek rolnych. Wcześniej szacowano, że bazy będą kosztować agencję do 70 mln zł, a cały projekt w ciągu trzech lat — 650 mln zł (200 mln zł w 2003 r.). Wygląda na to, że na bazach ARiMR jednak zaoszczędzi. Co prawda najdroższe oferty sięgnęły 70 mln zł brutto, były też jednak dużo tańsze — nawet w granicach 35 mln zł.

W sumie do agencji wpłynęło aż 15 ofert, złożonych przez firmy zajmujące się systemami informacji przestrzennych — GIS (Geografic Information Systems). Zdecydowano się na system baz rozproszonych, podzielony na dziewięć okręgów. Połowa oferentów chce wykonać bazy we wszystkich regionach, reszta złożyła oferty tylko na niektóre części kraju.

— To duży projekt, a w Polsce jest niewiele firm specjalizujących się w GIS, które mają zasoby do zbudowania go we wszystkich dziewięciu okręgach. Nic dziwnego, że dopuszczono oferty częściowe — mówi jeden z oferentów.

O wyborze dostawcy lub dostawców baz nie musi zadecydować cena — stanowi ona 75 proc. oceny oferty. Pozostałe 25 proc. to ocena rozwiązania technicznego. Według informacji „PB”, najtańszą kompletną ofertę złożył łódzki Jason MacKenzie. Termin realizacji projektu wyznaczono na 15 listopada 2003 r.

LPIS to jedna z najdroższych części systemu IACS, który ma zbierać informacje o polskim rolnictwie i sterować unijnymi dopłatami dla rolników. Obok LPIS najważniejszą częścią IACS jest system identyfikacji i rejestracji zwierząt. Oba systemy oraz zakupy sprzętu mają kosztować około 1,4 mld zł. Szacunkowy koszt całego IACS to do 2005 r. aż 4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARiMR wybiera bazy IT