Arka wycofuje się z nieruchomości

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 16-09-2014, 00:00

Rozpoczął się proces wyprzedaży portfela drugiego funduszu nieruchomościowego ze stajni BZ WBK TFI, który w grudniu 2015 r. ma zakończyć żywot.

Arka Rynku Nieruchomości 2 (ARN2) został uruchomiony tuż przed kryzysem 2008 r. W jego portfelu jest 5 nieruchomości — Jutrzenki Business Park w Warszawie, Dom Towarowy Dukat w Olsztynie, Galeria Handlowa w Łomży, Park Biznesu Teofilów w Łodzi i biurowiec przy ul. Okopowej w Warszawie. Według sprawozdania finansowego z połowy roku wartość tych nieruchomości sięgała łącznie 131,6 mln zł.

Chwila prawdy

Etap spieniężenia aktywów to chwila prawdy zarówno dla klientów, jak i samego TFI. Rynek weryfikuje wtedy wyceny budynków przyjęte przez fundusz. 28 grudnia 2015 r. klienci dowiedzą się, ile ostatecznie zarobili lub… stracili, bo na ten dzień przewidziana jest likwidacja ARN2. Na razie jednak inwestorzy nie mają powodówdo zadowolenia. Z danych Analiz Online wynika, że od początku działalności, czyli od lipca 2008 r., cena certyfikatów spadła 22,4 proc., przy czy w tym czasie fundusz dwukrotnie wypłacił dywidendę. Pierwsza z 2012 r. wyniosła 4,66 zł na certyfikat, a druga z 2013 r. — 6,08 zł na jeden papier. Nie ma też pewności, że ARN2 dokona żywota pod koniec przyszłego roku. Zgodnie ze statutem czas trwania funduszu może być wydłużony maksymalnie o 3,5 roku, a przesłanką do tego mogą być pogarszające się warunki rynkowe lub trudności w sprzedaży nieruchomości.Taki scenariusz już raz się zrealizował w przypadku pierwszego funduszu nieruchomościowego BZ WBK TFI, który powstał w 2004 r. i miał działać do końca grudnia 2012 r. Termin likwidacji był jednak trzykrotnie przedłużany, by — jak tłumaczyła zarządzająca — nie wyprzedawać portfela po niskich cenach. Choć i to nie wystarczyło, więc ostatecznie opiekę nad portfelem przejął depozytariusz.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Sukces lub klapa

Zdaniem Jakuba Potockiego, analityka Lion’s Banku, obecna sytuacja na rynku inwestycyjnymnie jest zła, ale wszystko zależy od poszczególnych nieruchomości. — Na pewno łatwiej będzie znaleźć kupców na obiekty handlowe. Popyt na tego typu nieruchomości jest wciąż wysoki, zwłaszcza w mniejszych miastach, jak właśnie Olsztyn czy Łomża. Podkreślić też należy, że są to stosunkowo niewielkie obiekty — uważa Jakub Potocki. Na rynku biurowym w Warszawie alarmująco wzrasta poziom pustostanów, co może osłabić popyt i w konsekwencji ceny starszych biurowców z gorszych lokalizacji.

— Przy rosnącej podaży biurowców klasy A należy się spodziewać, że duże firmy będą się przenosiły do nowszych obiektów. W starszych będzie rósł poziom powierzchni niewynajętej. Jutrzenki Business Park jest natomiast niewielkim obiektem, dość nowym, niestety — nie najlepiej zlokalizowanym. Okopowa — odwrotnie. Powierzchnia około 2 tys. mkw. też nie zachęca, gdyż duże firmy nie będą zainteresowane najmem. Sporo zależy także od warunków umów z najemcami — dodaje Jakub Potocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane