Arka zmiażdżyła konkurencję

Artur Szymański
opublikowano: 12-12-2005, 00:00

W czteroletniej historii rankingu funduszy inwestycyjnych „Pulsu Biznesu” jeszcze nie zdarzyło się tak, byśmy już po listopadzie mogli ze 100-proc. pewnością ogłosić zwycięzców całorocznej edycji.

W poprzednich latach tryumfatorów kategorii funduszy akcyjnych i zrównoważonych poznawaliśmy dopiero po upływie wszystkich dwunastu miesięcy roku. Obecny rok jest pod tym względem wyjątkowy! Fundusze Arka Akcji i Arka Zrównoważony po jedenastu miesiącach zapewniły sobie tak wielką przewagę, że nic nie jest im w stanie odebrać palmy pierwszeństwa. Godnym podkreślenia jest fakt, że jest to drugie z rzędu podwójne zwycięstwo, fundusze Arki były najlepsze także w 2004 r. Gratulujemy!

Listopad był udanym miesiącem dla większości posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Średnia stopa zwrotu w kategorii funduszy akcyjnych wyniosła +4,10 proc., natomiast fundusze zrównoważone dały zarobić średnio +2,58 proc. Najwyższe zyski przyniosły dwa fundusze Arki, których jednostki zyskały odpowiednio +6,25 proc. oraz +4,21 proc. Zgodnie z zasadami rankingu otrzymały po 3 pkt, które przesądziły o końcowym ich sukcesie w 2005 r. Fundusz akcyjny zgromadził na swym koncie 12 pkt, podczas gdy drugi Skarbiec Akcja ma ich 5,5. Nawet gdyby w grudniu pierwszy z nich miał stracił 3 pkt (co jest prawie nierealne), a drugi zyskać tyle samo, to i tak Arka nie zostanie zdetronizowana.

Jeszcze szersza przepaść dzieli Arkę Zrównoważoną od drugiego w klasyfikacji PKO/CS Zrównoważony. Tu różnica sięga aż 14,5 pkt. Lider ma na swym koncie aż 19 pkt, tak pokaźnego dorobku nie miał żaden z funduszy nigdy wcześniej. W tym roku fundusze Arki po prostu zmiażdżyły konkurencję. Od początku roku do końca listopada fundusz akcyjny Arki dał zarobić aż 32,5 proc. Drugi pod względem stopy zwrotu BPH Akcji zyskał w tym czasie 26 proc. To wynik zaledwie o włos lepszy niż osiągnięcie zrównoważonego funduszu Arki, której jednostka jest 25 proc. więcej warta niż na początku roku. Drugi z funduszy zrównoważonych – PKO/CS notuje zwyżkę o 15,8 proc. Porównanie to wyraźnie uświadamia jak daleko Arka odsadziła rywali w tym roku.

Z grona funduszy zrównoważonych wyłoniliśmy ten, któremu wiodło się najgorzej w tym roku. Jest nim DWS Zrównoważony, który ma aż 12,5 pkt ujemnych. Legitymuje się też najniższą tegoroczną stopą zwrotu, która na koniec listopada wynosiła +6,6 proc. Wprawdzie w listopadzie fundusz DWS-u zajął drugie miejsce z wynikiem +3,13 proc., ale pozwoliło mu to tylko o 2 pkt zmniejszyć stratę do przedostatniego Millennium Zrównoważony. Różnica je dzieląca wynosi jednak 7 pkt, więc zgodnie z zasadami rankingu, jest nie do odrobienia. Nie wiadomo natomiast któremu z funduszy akcyjnych przypadnie niechlubne ostatnie miejsce w klasyfikacji rocznej. Największe szanse na to ma DWS Top 25 Małych Spółek, ale lista pretendentów jest długa.

 

LIDER LISTOPADA

Piotr Przedwojski, zarządzający w BZ WBK Asset Management:

W listopadzie fundusze Arka utrzymywały wysokie zaangażowanie w akcje. Wynik lepszy od benchmarku udało się osiągnąć dzięki umiejętnemu doborowi spółek. Z większych spółek na wkład do listopadowego wyniku zapracowały m.in.: TVN, KGHM, Pekao i Lotos. Wśród spółek o mniejszej kapitalizacji ucieszyły mnie wzrosty Koelnera i Interii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu