Armatura poprosi graczy o 34,4 mln zł

ANP
opublikowano: 13-07-2007, 00:00

Analitycy są sceptyczni. To będzie mała oferta i niekoniecznie zainteresuje inwestorów.

Specjaliści mają wątpliwości, czy akcje się sprzedadzą

Analitycy są sceptyczni. To będzie mała oferta i niekoniecznie zainteresuje inwestorów.

Armatura Kraków, największy krajowy producent armatury sanitarnej, liczy na debiut jeszcze w lipcu. Oferta obejmie 20 mln akcji nowej emisji.

— Przy maksymalnej cenie emisyjnej wartość firmy wyniesie 138 mln zł. Po emisji w stosunku do planowanych zysków — 4 mln zł w 2007 r. —oferta wygląda mało atrakcyjnie — mówi Krzysztof Radojewski, analityk DI BRE Banku.

Według Sylwii Jaśkiewicz, z CDM Pekao, oferta jest mała i nie powinno się jej porównywać pod względem skali działania i struktury portfela z Cersanitem, producentem ceramiki sanitarnej. Największym udziałowcem Armatury jest PZU Życie. Przez 12 miesięcy na giełdzie nie będą jednak notowane walory ubezpieczyciela.

Obecnie kapitał spółki dzieli się na 57 mln akcji. PZU Życie kontroluje 90,53 proc. firmy. Resztę mają pracownicy. Po emisji PZU Życie będzie miało 67 proc. kapitału, a około 7 proc. będą stanowić akcje pracownicze.

Armatura zamierza pozyskać z rynku od 26,4 do 34,4 mln zł. Pieniądze przeznaczy m.in. na inwestycje w krakowski zakład (19 mln zł), rozbudowę magazynu (10 mln zł) i zwiększenie mocy produkcyjnych (9 mln zł).

— Chcemy rozszerzyć ofertę i wejść w segment zaworów. Zamierzamy przekroczyć 40 proc. udziałów w rynku krajowym. Obecnie mamy 37 proc., czyli co trzecia sprzedawana bateria jest nasza — mówi Konrad Hernik, prezes Armatury.

Spółka zapowiada zdynamizowanie eksportu.

— Udział eksportu w przychodach powinien sięgnąć 30 proc. Aż 70 proc. eksportu trafia do Rosji i na Ukrainę, 18 proc. do krajów UE. Wysyłamy też do Syrii czy Salwadoru, a myślimy o Azji i Ameryce Południowej — dodaje prezes.

Za tydzień ruszą zapisy dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Przedział cenowy akcji wynosi 1,40- -1,80 zł. Ostateczna cena będzie ustalona w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu