Armia pracowników rozgromiła bezrobocie

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Stopa bezrobocia w listopadzie znów spadła. Tym razem zadecydował rekordowy wzrost zatrudnienia.

W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,5 proc. — wynika z danych GUS. To o 0,1 pkt. proc. mniej, niż sugerowały wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort zakładał utrzymanie statusu quo z poprzedniego miesiąca. W październiku za spadek stopy bezrobocia (o 0,2 pkt. proc.) odpowiadała głównie masowa ucieczka z rejestru bezrobotnych, w szczególności osób starszych. Liczba bezrobotnych ogółem skurczyła się wówczas o 47,6 tys. Wśród osób w wieku 50+ ubytek wyniósł blisko 30 tys., co w ujęciu procentowym (zarówno r/r, jak i m/m) w perspektywie ostatnich lat jest prawdziwym ewenementem. Zielone światło do opuszczenia rejestru dała dotychczasowym bezrobotnym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Co ciekawe, w listopadzie ten efekt stracił na znaczeniu. Nawet więcej, w ciągu miesiąca liczba bezrobotnychw wieku 50+ wzrosła o 2,1 tys. Liczba bezrobotnych ogółem spadała zaś o 1,8 tys., więc odpływ był wyraźnie słabszy niż w październiku. Skąd zatem kolejny sukces w zbijaniu stopy bezrobocia? Tym razem zapracował na niego wzrost zatrudnienia. Kilka dni wcześniej GUS poinformował, że w listopadzie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 17 tys. Był to największy przyrost w tym miesiącu w historii.

— Rekordowy wzrost zatrudnienia w listopadzie jest dużą niespodzianką, zważywszy na rosnące trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanychpracowników, a także obniżenie wieku emerytalnego — komentował wówczas Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, źródeł spadku stopy bezrobocia w listopadzie upatruje także w pogodzie.

— Tegoroczna zima jest najłagodniejsza od lat, co pozwala w pełni realizować prace budowlane. Tym samym ograniczony jest w tym obszarze sezonowy wzrost bezrobocia — argumentuje ekonomistka. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Armia pracowników rozgromiła bezrobocie