ARP daje firmom 500+

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

W zarządzanych przez agencję strefach inwestorzy dostają zwolnienia podatkowe i infrastrukturę.

Od wejścia w życie Polskiej Strefy Inwestycji, czyli od września 2018 r., do końca marca 2019 r. 14 specjalnych stref ekonomicznych wydało 171 decyzji o wsparciu firm, które obiecały 9,9 mld zł i 4,3 tys. miejsc pracy. Strefy mielecka i tarnobrzeska, które należą do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), nie były liderami. Wydały 29 decyzji, w których firmy obiecują 1,1 mld zł nakładów i 692 miejsca pracy. Ale ARP ma plany, dzięki którym firmy powinny szturmować jej strefy.

Agencja Rozwoju
Przemysłu, której wiceprezesem jest Dariusz Śliwowski, do zwolnień podatkowych,
które gwarantuje Polska Strefa Inwestycji, dodaje parki przemysłowe, hale
produkcyjne pod wynajem lub nowe biurowce.
Zobacz więcej

Bonusy od agencji:

Agencja Rozwoju Przemysłu, której wiceprezesem jest Dariusz Śliwowski, do zwolnień podatkowych, które gwarantuje Polska Strefa Inwestycji, dodaje parki przemysłowe, hale produkcyjne pod wynajem lub nowe biurowce. Fot. WM

— Chcemy zrobić więcej, dzięki czemu przedsiębiorcy szybciej podejmą decyzje o inwestycjach. Realizujemy program budowy obiektów przemysłowych, biurowych, a także parków przemysłowych. Summa sumarum wydamy ponad 500 mln zł. To nie pomoc, to biznes, na którym chcemy zarobić — mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

W ramach projektu „Fabryka” agencja buduje biurowce w średniej wielkości miastach zagrożonych utratą funkcji społecznych. Pierwszy z nich powstaje kosztem 80 mln zł w Radomiu, kolejne będą w Zamościu (50 mln zł), Elblągu i Mielcu. ARP zainwestuje łącznie 230 mln zł. W zarządzanych przez nią strefach powstają też hale produkcyjne. Tu mieleckai tarnobrzeska nie są wyjątkami, bo takie inwestycje prowadzą od lat także inne spółki, np. wałbrzyska, ale skalą nikt im nie dorówna.

Na hale przemysłowe w Stalowej Woli, Radomiu, Tarnobrzegu, Jasionce pod Rzeszowem i Mielcu ARP wyda 107 mln zł. W planach są takie obiekty w Krośnie i Częstochowie. Dodatkowo ARP buduje m.in. parking dla ciężarówek przy parku przemysłowym w Tarnobrzegu (3 mln zł) czy infrastrukturę dla LG Chem w Kobierzycach (16 mln zł). Ponieważ tyle się buduje, ARP chce nagrodzić najładniejsze obiekty w zarządzanych przez siebie strefach i ogłosiła konkurs architektoniczny, którego laureaci zostaną wybrani do końca września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy