ARP sprzedała LG działkę za 4,24 zł

opublikowano: 15-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Koreański koncern otrzymał w tym roku kolejną transzę pomocy publicznej, tym razem w postaci kupionej za bezcen działki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaką powierzchnię ma działka kupiona przez LG Energy Solution od ARP w tym roku
  • Jaka była wartość tej działki w 2018 r., gdy spółka dostała zgodę na pomoc publiczną
  • Ile hektarów ma kompleks LG w Kobierzycach

W kwietniu tego roku LG Energy Solution Wrocław, producent baterii do samochodów elektrycznych, kupił 18,6 ha w Kobierzycach za 4,24 zł netto, wynika ze sprawozdania z działalności Agencji Rozwoju Przemysłu, do której należy tarnobrzeski oddział zarządzający strefą ekonomiczną pod Wrocławiem. Wartość nieruchomości na dzień udzielenia pomocy publicznej (2018 r.) wynosiła 28,7 mln zł. To kolejna transakcja zakupu działki, w 2019 r. spółka odkupiła od ARP 20,2 ha.

Gdy w 2005 r. LG Philips LCD ogłosił inwestycję za 429 mln EUR, rząd obiecał firmie 99 mln zł pomocy publicznej: w zwolnieniach podatkowych, grancie rządowym i działce za 1 EUR. W 2016 r. koreański koncern przestawił się w Kobierzycach na produkcję baterii do samochodów elektrycznych, od tego czasu zainwestował 3,2 mld EUR i dziś na 101 ha ma 12 budynków produkcyjnych, trzy administracyjne, pięć magazynów, a nawet budynek straży pożarnej, która pracuje dla wszystkich okolicznych inwestorów. Zatrudnia 10 tys. osób.

LG Energy Solution została wydzielona z grupy LG Chem w 2020 r. i w tym roku weszła na giełdę w Seulu. Ma lub buduje fabryki w Korei, Chinach, Indonezji (wspólnie z Hyundaiem), Kanadzie (ze Stellantis), USA i Polsce. W 2025 r. osiągnie 520 GWh mocy produkcyjnych, w tym 41 proc. w USA i Kanadzie, 37 proc. w Azji i 22 proc. w Europie, czyli Polsce. Obecnie zakład w Kobierzycach ma 86 GWh mocy produkcyjnych, co oznacza produkcję dla 700 tys. aut rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane