Arriva RP chce utworzyć połączenie kolejowe z Berlinem

PAP
opublikowano: 15-06-2015, 10:23

Przewoźnik kolejowy Arriva RP planuje uruchomić połączenie relacji Toruń-Berlin. Oferta miałaby być atrakcyjniejsza od jazdy samochodem na tej trasie. Jednym z samorządów, który zabiega o powstanie połączenia, jest wielkopolska Piła.

„Mogę potwierdzić, że mamy taki pomysł i pracujemy nad uruchomieniem bezpośredniego połączenia w relacji Toruń-Berlin przy wspierającym udziale zainteresowanych samorządów” - przekazała PAP rzeczniczka Arrivy RP Joanna Parzniewska.

Parzniewska dodała, że połączenie jest „w fazie planów i projektowania”. Założenia projektu przewidują uruchomienie połączenia w połowie grudnia tego roku; od nowego rozkładu jazdy.

Pociąg ma przejeżdżać przez takie główne stacje jak Toruń, Bydgoszcz, Piła, Krzyż Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn. Szczegółowa lista wszystkich stacji, na których zatrzyma się skład, jest w trakcie opracowania. Przewidywany czas przejazdu z Torunia do stolicy Niemiec będzie wynosił mniej niż 6 godzin i ma być konkurencyjny dla jazdy samochodem.

Firma podjęła decyzję o zbadaniu możliwości i potencjału uruchomienia pociągu międzynarodowego po pozytywnych doświadczeniach z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych. Projekt ma być realizowany przy wsparciu zainteresowanych samorządów.

Jednym z zainteresowanych połączeniem miast jest wielkopolska Piła. „Prezydent Piotr Głowski od wielu miesięcy zabiegał o uruchomienie tego połącznia. Odbyły się spotkania m.in. z przedstawicielami przewoźnika jak i reprezentantami gmin przygotowujących projekt Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) +TransOderana+" - poinformowała PAP rzeczniczka miasta Dorota Semenov.

EUWT ma na celu wzmocnienie atrakcyjności i konkurencyjności regionów wzdłuż linii kolejowej Berlin-Gorzów-Piła.

Władze Piły zdecydowały się wspierać projekt i promować miasto w pociągach. W ostatnich dniach odbyło się spotkanie z firmą Arriva RP, którego tematem była m.in. możliwość współpracy Piły z przewoźnikiem m.in. w zakresie promocji miasta.

Semenov dodała, że takie połączenie zwiększyłoby atrakcyjność Piły. „Zwiększy się zapewne także częstotliwość przyjazdów gości z Niemiec, dla których Piła i tak jest miastem chętnie odwiedzanym z uwagi na uwarunkowania historyczne” – wskazała.

Piła miała bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem do 2009 r. Pociąg jechał do Berlina z Kaliningradu – później przebieg trasy został jednak zmieniony.

Arriva RP jest przewoźnikiem kolejowym realizującym od 2007 roku przewozy w województwie kujawsko-pomorskim. Firma zebrała pozytywne doświadczenia z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych - w roku 2014 reaktywowała połączenia na linii Aleksandrów Kujawski- Ciechocinek.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane