Arriva RP chce utworzyć połączenie kolejowe z Berlinem

PAP
opublikowano: 15-06-2015, 10:23

Przewoźnik kolejowy Arriva RP planuje uruchomić połączenie relacji Toruń-Berlin. Oferta miałaby być atrakcyjniejsza od jazdy samochodem na tej trasie. Jednym z samorządów, który zabiega o powstanie połączenia, jest wielkopolska Piła.

„Mogę potwierdzić, że mamy taki pomysł i pracujemy nad uruchomieniem bezpośredniego połączenia w relacji Toruń-Berlin przy wspierającym udziale zainteresowanych samorządów” - przekazała PAP rzeczniczka Arrivy RP Joanna Parzniewska.

Parzniewska dodała, że połączenie jest „w fazie planów i projektowania”. Założenia projektu przewidują uruchomienie połączenia w połowie grudnia tego roku; od nowego rozkładu jazdy.

Pociąg ma przejeżdżać przez takie główne stacje jak Toruń, Bydgoszcz, Piła, Krzyż Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn. Szczegółowa lista wszystkich stacji, na których zatrzyma się skład, jest w trakcie opracowania. Przewidywany czas przejazdu z Torunia do stolicy Niemiec będzie wynosił mniej niż 6 godzin i ma być konkurencyjny dla jazdy samochodem.

Firma podjęła decyzję o zbadaniu możliwości i potencjału uruchomienia pociągu międzynarodowego po pozytywnych doświadczeniach z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych. Projekt ma być realizowany przy wsparciu zainteresowanych samorządów.

Jednym z zainteresowanych połączeniem miast jest wielkopolska Piła. „Prezydent Piotr Głowski od wielu miesięcy zabiegał o uruchomienie tego połącznia. Odbyły się spotkania m.in. z przedstawicielami przewoźnika jak i reprezentantami gmin przygotowujących projekt Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) +TransOderana+" - poinformowała PAP rzeczniczka miasta Dorota Semenov.

EUWT ma na celu wzmocnienie atrakcyjności i konkurencyjności regionów wzdłuż linii kolejowej Berlin-Gorzów-Piła.

Władze Piły zdecydowały się wspierać projekt i promować miasto w pociągach. W ostatnich dniach odbyło się spotkanie z firmą Arriva RP, którego tematem była m.in. możliwość współpracy Piły z przewoźnikiem m.in. w zakresie promocji miasta.

Semenov dodała, że takie połączenie zwiększyłoby atrakcyjność Piły. „Zwiększy się zapewne także częstotliwość przyjazdów gości z Niemiec, dla których Piła i tak jest miastem chętnie odwiedzanym z uwagi na uwarunkowania historyczne” – wskazała.

Piła miała bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem do 2009 r. Pociąg jechał do Berlina z Kaliningradu – później przebieg trasy został jednak zmieniony.

Arriva RP jest przewoźnikiem kolejowym realizującym od 2007 roku przewozy w województwie kujawsko-pomorskim. Firma zebrała pozytywne doświadczenia z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych - w roku 2014 reaktywowała połączenia na linii Aleksandrów Kujawski- Ciechocinek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu