Artifex Mundi zastanowi się nad sobą

Adam Hajdamowicz, Bankier.pl
opublikowano: 07-03-2019, 22:00

Producent gier z GPW rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Spółka zdaje się wciąż być w trudnej sytuacji mimo niedawnej emisji akcji.

Zarząd Artifex Mundi zdecydował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych w zakresie modelu i profilu prowadzonej działalności gospodarczej — podała spółka w komunikacie. Producent gier zamierza m.in. „przeprowadzić ewaluację obecnej strategii rozwoju, ocenić prowadzone w ramach realizacji strategii działania, a także zbadać możliwości nowych obszarów rozwoju w ramach szeroko pojętego rynku gier”.

Jednocześnie spółka poinformowała, że „nie zostały podjęte żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji strategicznej, jak również (...) nie ma pewności, czy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości”. Kurs producenta gier nie zareagował na te informacje, ale przez ostatnie dni spadał — była to korekta zwyżki, zapoczątkowanej wraz z nowym rokiem. Obecną strategię rozwoju Artifex zaprezentował niecały rok temu. Zgodnie z jej założeniami miała ona m.in. przyczynić się do „dynamicznego wzrostu” wyników finansowych, co już w perspektywie lat 2020-21 mogłoby pozwolić na rozpoczęcie wypłacania dywidendy. W przyjętej w maju 2018 r. strategii rozwoju spółka podawała ponadto, że zamierza skupić się na działalności w trzech segmentach: gry HOPA, gry F2P oraz gry Premium.

„W średnim terminie (lata 2018-21) ambicją grupy jest istotne zwiększenie dochodowości segmentu poprzez wprowadzenie alternatywnego, subskrypcyjnego modelu sprzedaży gier, pozwalającego na znaczące zwiększenie (o ponad 50 proc.) średniego dochodu z aktywnego gracza” — zapewniał Artifex.

Tak szybka próba odejścia od ogłoszonej strategii pokazuje, że rzeczywistość okazała się znacznie trudniejsza niż sądzono. Już zeszłoroczna strategia rozwoju była bezpośrednią odpowiedzią na pojawiające się problemy. Artifex na początku 2018 r. informował bowiem o gigantycznych jak na spółkę odpisach sięgających około 10 mln zł. Na odpis zdecydowano się wtedy w wyniku przeglądu realizowanych projektów, które okazały się znacznie mniej perspektywiczne niż zapowiadano. W efekcie strata netto za 2017 r. wyniosła ponad 3,5 mln złotych, a także niezbędna okazała się emisja akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Hajdamowicz, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy