Arx Equity Partners podciągnie rolety

  • Alina Treptow
opublikowano: 02-07-2014, 00:00

Fundusz przejmie większościowy pakiet Anwisu, producenta zasłon okiennych z Włocławka.

Rynek rolet i żaluzji przyciągnął wzrok funduszy. Arx Equity Partners, poprzez spółkę zależną Flarna Polska, przejmie większościowy pakiet udziałów we włocławskiej firmie Anwis Polska, specjalizującej się w produkcji zasłon okiennych. 23 czerwca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek w sprawie koncentracji. — Na razie nie mogę udzielić komentarza — mówi Jacek Korpała, partner zarządzający Arx Equity Partners. — Nie będziemy udzielać informacji o transakcji i jej wartości — zastrzega Antoni Wiśniewski, prezes i dotychczasowy współwłaściciel Anwisu Polska.

Po firmę z Włocławka ustawiła się kolejka chętnych. Oprócz funduszu Arx zainteresowana była także spółka inwestycyjno-doradcza Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne (PTI), notowana na warszawskim parkiecie. Negocjacje trwały kilka miesięcy. W komunikacie PTI poinformowało jednak, że rozmowy z właścicielami Anwisu w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów zakończyły się bez porozumienia. Gra toczyła się o spółkę, która może pochwalić się przychodami ze sprzedaży na poziomie ok. 100 mln zł. Antoni Wiśniewski podaje, że większość, ponad 50 mln zł, jest generowana na rynkach zagranicznych, przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej.

— Obecnie działamy na ponad 30 rynkach. Sprzedajemy m.in. do Niemiec, Holandii, Francji i państw skandynawskich. Planujemy dynamiczny wzrost sprzedaży nad Sekwaną. Rozważamy też wejście na kolejne rynki — zapowiada Antoni Wiśniewski.

Eksperci i konkurenci nie są zgodni co do atrakcyjności włocławskiej spółki i branży, w której działa. Jeden z zarządzających funduszem private equity, który zastrzega anonimowość, zwraca uwagę, że to nieduży, wąski rynek, na dodatek wrażliwy na sytuację makroekonomiczną. Z tą opinią nie zgadzają się jednak przedsiębiorcy, którzy działają na rynku rolet i żaluzji.

— W naszej branży kryzysu nie było. Rolety przestały być luksusem — stały się standardem. Nawet jeśli ilościowo sprzedaż spada, wartościowo już nie. Klienci stali się bardziej wymagający — kupują coraz droższe i lepsze produkty. Z naszych obserwacji wynika, że rynek cały czas rośnie — podkreśla Piotr Podemski, zastępca dyrektora handlowego w konkurencyjnej firmie Portos. Nowy nabytek funduszu cieszy się dobrą opinią wśród rywali.

— Anwis ma bardzo dobre jakościowo produkty w przystępnych cenach. To jedna z trzech topowych firm w branży — mówi Damian Morawski z biura handlowego Wojar.

17 lat w regionie
Arx Equity Partners (AEP) to fundusz private equity inwestujący w firmy z obrotami 50-200 mln zł z Europy Środkowej i Wschodniej. Od 1997 r. przeprowadził 30 transakcji w sześciu krajach. W Polsce ma sieć sklepów z odzieżą dziecięcą 5.10.15. i sklepy zoologiczne Kakadu. W czwartym funduszu AEP chce zgromadzić ponad 100 mln EUR na inwestycje w spółki przemysłowe i usługowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Arx Equity Partners podciągnie rolety