Asbis koncentruje się ma marżach

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

Dzięki poprawie marż dystrybutorowi IT udało się poprawić zysk operacyjny. I to pomimo spadających przychodów.

Przychody Asbisu w drugim kwartale spadły o 20 proc. r/r do 371 mln USD. Poziom sprzedaży nie był zaskoczeniem, gdyż spółka co miesiąc raportuje dane o przychodach. Asbis tłumaczy, że spadek był oczekiwany i wynika z wysokiej bazy z ubiegłego roku oraz mniejszego popytu na sprzęt. Największą dynamikę spadku zanotowały smartfony (-37 proc.) i procesrory (-13 proc.), wyraźny wzrost zanotowały natomiast akcesoria i multimedia (+59 proc.). Pomimo spadku przychodów zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 3 proc. do 21,1 mln USD, a zysk operacyjny o 39 proc. do 5,3 mln USD. Zysk netto natomiast spadł o 26 proc. r/r do 0,9 mln USD, za czym stały niższe przychody finansowe i wyższe koszty finansowe. Spółka spodziewa się poprawy salda przychodów i kosztów finansowych w kolejnych kwartałach.

— Wypracowane wyniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz prognozą, którą na tym etapie podtrzymujemy. Zapowiedzieliśmy w tym roku koncentrację na zyskowności i realizujemy nasz cel — mówi Marios Christou, dyrektor finansowy spółki.

Prognoza Asbisu na 2019 r. zakłada wypracowanie między 1,7 mld USD a 1,9 mld USD przychodówi między 8,5 mln USD a 10 mln USD zysku netto. Asbis liczy, że nowe marki własne znacząco wpłyną na rentowność grupy. W poprawie mają pomóc też inwestycje w rozwiązania z tzw. wartością dodaną (VAD). W pierwszej połowie 2019 r. grupa Asbis wygenerowała 24,2 mln USD ujemnych przepływów operacyjnych. Drugie półrocze jest zwykle lepsze i spółka zakłada uzyskanie dodatnich przepływów w całym roku. Dystrybutor przejął niedawno spółkę Avectis — wiodącego na Białorusi integratora systemów IT — i rozgląda się za kolejnymi akwizycjami, głównie w krajach byłego ZSRR. Jak poinformował Marios Christou, nie są to jednak duże podmioty.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy