ASM szuka pieniędzy na Zachód

opublikowano: 09-07-2018, 22:00

Wspierająca producentów i sieci sklepów grupa, która niedawno kupiła spółkę w Niemczech, myśli o kolejnych akwizycjach i emisji akcji.

Polacy stają się europejskimi potentatami w wykładaniu towaru na półki. W czerwcu notowana na warszawskiej giełdzie ASM Group, zajmująca się merchandisingiem i wsparciem sprzedaży, sfinalizowała przejęcie 91,6 proc. udziałów niemieckiej grupy Vertikom, działającej w tej samej branży w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

ASM Group, której współtwórcą i prezesem jest Adam Stańczak, na polskim rynku działa od dwóch dekad. Kilka lat temu uznała, że może odegrać rolę w konsolidacji europejskiego rynku. Zaczęła od Włoch, miesiąc temu weszła do krajów niemieckojęzycznych, a do końca roku planuje jeszcze jedną akwizycję na zachodzie Europy.
Zobacz więcej

EKSPANSYWNA STRATEGIA:

ASM Group, której współtwórcą i prezesem jest Adam Stańczak, na polskim rynku działa od dwóch dekad. Kilka lat temu uznała, że może odegrać rolę w konsolidacji europejskiego rynku. Zaczęła od Włoch, miesiąc temu weszła do krajów niemieckojęzycznych, a do końca roku planuje jeszcze jedną akwizycję na zachodzie Europy. Fot. Tomasz Pikuła

W wartej 19,3 mln EUR transakcji polską spółkę wsparł Fundusz Ekspansji Zagranicznej, zarządzany przez PFR TFI. ASM Group myślijuż o kolejnych zakupach. O pieniądze może poprosić inwestorów giełdowych.

— Rozmowy z Vertikomem trwały dwa lata, udział Funduszu Ekspansji Zagranicznej w transakcji na pewno pomógł nam z punktu widzenia wiarygodności w oczach sprzedających. W tym roku możemy dokonać jeszcze dwóch transakcji: mamy na oku spółkę działającą w dwóch krajach zachodnioeuropejskich, w których nie jesteśmy jeszcze obecni, a także mniejszego polskiego konkurenta. W ciągu kilku tygodni podejmiemy decyzję w sprawie sposobu finansowania zakupów. Jedną z opcji jest emisja akcji. Nie chcemy sprzedawać swoich pakietów, ale możemy trochę rozwodnić kapitał. Rozważamy też finansowanie transakcji długiem — mówi Adam Stańczak, prezes ASM Group, który ma 27 proc. akcji.

Identyczne pakiety mają Marcin Skrzypiec i Tatiana Pikula. ASM Group miała w pierwszym kwartale 49,3 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży — o prawie 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Od drugiego kwartału zacznie konsolidować wyniki niemieckiej spółki, więc w perspektywie całego 2018 r. skala wzrostu przychodów powinna być bardzo znacząca. W 2017 r. przychody polskiej grupy sięgnęły 189 mln zł (z czego 45 proc. przyniosła przejęta w 2012 r. włoska spółka Trade), a jej nowej niemieckiej spółki zależnej — 339 mln zł.

— Pro forma jako grupa generujemy już ponad 0,5 mld zł przychodów rocznie. W tym roku rośniemy organicznie w dwucyfrowym tempie, co jest zasługą dobrej koniunktury i wzrostu konsumpcji w Polsce i we Włoszech, a także zdobycia kilku dużych kontraktów. Rentowność niemieckiej spółki jest zbliżona do naszej, więc urośniemy też znacząco na poziomie wyniku EBITDA — mówi Adam Stańczak.

Teraz ASM Group koncentruje się na integracji niemieckiej spółki w polskich strukturach.

— W Vertikomie zostali niemieccy menedżerowie, którzy tworzyli siłę tej grupy, więc operacyjnie nie ma żadnych problemów. Do grupy należy jednak 14 spółek z trzech krajów, które wcześniej nie musiały raportować wyników zgodnie z giełdowymi standardami. Pracujemy teraz nad dostosowaniem sprawozdawczości — mówi Adam Stańczak.

Polska grupa liczy na to, że obecność na kolejnych rynkach zachodnioeuropejskich pomoże jej w zdobywaniu większych kontraktów, a także umożliwi zbudowanie nowej nogi biznesowej.

— W Polsce i we Włoszech współpracuje z nami 600 firm, mamy świetne relacje z producentami i sieciami sklepów. Ekspansja zagraniczna pozwala nam startować w większych przetargach na obsługę dużych klientów na kilku rynkach. Zamierzamy też stworzyć platformę, za pośrednictwem której np. mali i średni polscy producenci mogliby sprzedawać swoje towary w zagranicznych sklepach. Obecnie pracujemy nad tym projektem koncepcyjnie, ale potencjalnie jest to źródło znaczącej synergii między spółkami z grupy — mówi Adam Stańczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu