ASM utyło w Niemczech

opublikowano: 11-10-2018, 22:00

Po przejęciu niemieckiego Vertikomu przychody polskiej grupy, zajmującej się wsparciem sprzedaży, skokowo urosły. Na podobny skok zysków trzeba będzie poczekać.

Wystarczył miesiąc konsolidacji nowego nabytku w Niemczech, by w wynikach stał się widoczna rekordowa zwyżka. 5 czerwca tego roku notowana na warszawskiej giełdzie ASM Group, zajmująca się merchandisingiem i wsparciem sprzedaży w sieciach sklepów detalicznych, sfinalizowała przejęcie niemieckiego Vertikomu. W wartej 19,3 mln EUR transakcji wsparł ją Fundusz Ekspansji Zagranicznej, zarządzany przez PFR TFI. Efekty już widać. W pierwszym półroczuprzychody grupy wzrosły o 47 proc., do 131,5 mln zł.

— Dotychczasowy biznes, czyli spółki działające w Polsce i we Włoszech, wygenerował organiczną zwyżkę o ponad 17 proc. Przychód wygenerowany przez spółki polskie stanowił 41 proc. całości, przez spółkę włoską Trade 38,5 proc., natomiast przychód spółek działających na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii to 20,5 proc. — mówi Adam Stańczak, prezes i znaczący akcjonariusz ASM Group (ma 27 proc.).

Zyski spółki także się poprawiły, ale już w mniej spektakularnym tempie — wynik na poziomie EBITDA rok do roku poprawił się o 20,5 proc. O ile przychody w drugim półroczu będą jeszcze mocniej dynamizowane przez niemiecką spółkę, o tyle rentowność będzie jeszcze pod presją integracji nowego nabytku.

— W pierwszym półroczu ponosiliśmy koszty finalizacji inwestycji w Vertikom. W drugim półroczu niezbędne będzie poniesienie kosztów, związanych z integracją i restrukturyzacją grupy. Zakładamy, że działania te w dłuższym okresie przyniosą wymierne koszyści oraz wzrost rentowności — mówi Adam Stańczak. W lipcu w rozmowie z "PB" przedstawiciele spółki zapowiadali, że do końca roku ASM może zrealizować jeszcze dwie transakcje — jedną na zachodzie Europy, a drugą w Polsce. Na razie szczegółów brak.

— Sporo zasobów w ostatnich miesiącach poświęciliśmy na jak najefektywniejszą integrację z grupą niemieckiej organizacji. Kontynuujemy jednak realizację strategii i planujemy akwizycje. Na tym etapie nie chcemy jeszcze ujawniać szczegółów — mówi Adam Stańczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu