ASML oskarża pracownika z Chin o kradzież "technologii"

skib/, BBC
opublikowano: 16-02-2023, 18:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

ASML, holenderski projektant i wykonawca zaawansowanych maszyn do produkcji układów scalonych, oskarża byłego pracownika z Chin o wykradanie informacji na temat technologii i łamanie praw własności intelektualnej firmy - informuje serwis BBC.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Firma poinformowała, że zgłosiła naruszenie władzom Holandii i USA. Dodała zarazem, że “sprzeniewierzenie nie jest istotne” dla jej działalności.

Nie podała również nazwiska pracownika oraz szczegółów dotyczących przepisów kontroli eksportu, które mogły zostać naruszone.

Problematyczne Chiny

ASML jest jedną z najważniejszych firm w globalnym łańcuchu dostaw mikroprocesorów, podało BBC. Jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji maszyn do wytwarzania zaawansowanych chipów.

To nie pierwszy raz, kiedy firma doświadczyła naruszenia jej prawa własności intelektualnej, w którym udział brały Chiny. W raporcie rocznym z 2021 r. ujawniła, że chiński producent sprzętu półprzewodnikowego i oprogramowania DongFang JingYuan Electron “świadomie wprowadzał na rynek w Chinach produkty", które były oparte na technologiach ASML.

Waszyngton wymaga licencji na eksport chipów do Chin

Półprzewodniki, które są używane w szerokiej gamie produktów elektronicznych od telefonów komórkowych po zaawansowany sprzęt wojskowy, są zarzewiem sporu między USA i Chinami.

W październiku 2022 r. Waszyngton ogłosił, że będzie wymagał licencji od firm eksportujących chipy do Chin przy użyciu amerykańskich narzędzi lub oprogramowania bez względu na to, w jakim kraju zostały wyprodukowane.

USA naciska też na Holandię i Japonię, by przyjęły podobne ograniczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane