Asseco BS umacnia się za granicą

opublikowano: 02-08-2019, 16:58

Producent systemów dla firm z optymizmem patrzy na drugie półrocze. W wynikach ma pomóc m.in. dwucyfrowy wzrost eksportu i zmiany regulacyjne.

Asseco Business Solutions, które w ostatnich latach coraz szerzej dociera z ofertą swoich systemów za granicę, spodziewa się, że w drugim półroczu sprzedaż eksportowa zanotuje dwucyfrowa dynamikę.

Asseco Business Solutions, w którym za finanse odpowiada Mariusz Lizon, przez ostatnie 11 lat wygenerowało łącznie 388 mln zł zysku netto, a na dywidendę przeznaczyło 352,2 mln zł.
Zobacz więcej

Dywidendowa spółka:

Asseco Business Solutions, w którym za finanse odpowiada Mariusz Lizon, przez ostatnie 11 lat wygenerowało łącznie 388 mln zł zysku netto, a na dywidendę przeznaczyło 352,2 mln zł. Marek Wiśniewski

- W pierwszym półroczu nasze przychody z zagranicy wzrosły o 8,3 proc. rdr do 16 mln zł. W drugim półroczu i w całym 2019 r. sprzedaż rozwiązań na rynkach zagranicznych powróci do dwucyfrowej dynamiki – mówi Mariusz Lizon, członek zarządu ds. finansowych.

W  ubiegłym roku eksport odpowiadał za 30,7 mln zł sprzedaży w porównaniu do 25,9 mln zł rok wcześniej. Do tej pory rozwiązania Asseco Business Solutions zostały wdrożone w 50 krajach.

Łączna sprzedaż spółki w pierwszym półroczu wyniosła 125,6 mln zł, czyli tyle samo co rok wcześniej. Na podobnym poziomie utrzymały się także zysk operacyjny i netto, które wyniosły odpowiednio 36,3 mln zł i 29,5 mln zł. W samym drugim kwartale sprzedaż, zysk operacyjny i netto spadły o około 3 proc. Według spółki spadki wynikały z wysokiej bazy sprzed roku (wówczas pomogło wprowadzenie split payment) oraz z przesunięcia części sprzedaży na trzeci kwartał.

Na poprawę dynamiki przychodów w drugiej części roku poza wzrostem sprzedaży eksportowej wpłyną zmiany legislacyjne m.in. wprowadzenie PPK, białej listy podatników VAT, czy JPK_VDEK, , które powodują konieczność dostosowania przez firmy systemów do nowych przepisów.

Portfel zamówień Asseco Business Solutions na 2019 r. ma wartość 197,6 mln zł, co stanowi 78 proc. przychodów za 2018 r. Po pierwszej połowie 2018 r. portfel zamówień na cały rok wynosił 200,4 mln zł.

Producent systemów dla przedsiębiorstw liczy, że w bieżącym roku uda mu się utrzymać rentowność netto z ubiegłego roku, kiedy była na poziomie 24 proc. Pozytywnym czynnikiem dla wyników może być wyhamowanie dynamiki wzrostu płac. Choć presja na płace w branży IT utrzymuje się permanentnie, to w przypadku Asseco BS w pierwszym półroczu wyhamowała do 4,8 proc. wobec 7-8 proc. obserwowanej w ubiegłych latach.

Mariusz Lizon nie wykluczył, że w związku z dobrą sytuacją płynnościową spółka przeznaczy większą część zysku za 2019 r. na dywidendę niż w poprzednich dwóch latach, kiedy  lekko ograniczyła wypłaty w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego na przejęcie Macrologicu. Wcześniej przez wiele lat wypłacała cały zysk.a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy