Asseco International dojrzewa do ekspansji

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Holding zagranicznych spółek Asseco ma apetyt na nowe rynki. Jeśli dojdzie do dużego przejęcia, wybierze się na jedną z europejskich giełd.

Projekt Asseco International (AI), czyli spółka holdingowa, do której zostały wniesione działające na rynkach zagranicznych spółki grupy Asseco, nabiera kształtów.

PRZEJĘCIE I DEBIUT:
PRZEJĘCIE I DEBIUT:
Asseco International, kierowane przez Jozefa Kleina, przymierza się do sporego przejęcia. Jeśli dojdzie do skutku to spółka zadebiutuje na jednej z europejskich giełd.
Fot. Marek Wiśniewski

— Pracujemy nad wydobyciem synergii między spółkami grupy oraz współpracy między spółkami z grupy. Niedługo chcemy zakończyćprace nad strategią — mówi Jozef Klein, prezes Asseco International.

Powołane w październiku międzynarodowe ramię Asseco ma ambitne plany ekspansji.

— Chcemy wejść na nowe rynki zagraniczne m.in. do Laosu, Wietnamu, Iranu, na Białoruś i na rynki zachodnie. Myślimy też o akwizycjach — mówi Jozef Klein.

Obecnie aktywnie rozmawia o przejęciach z trzema firmami.

—Te firmy są z Węgier, Niemiec i Słowacji. Działają w bankowości, ERP i obszarze wirtualnej rzeczywistości. Jedna z nich jest relatywnie mała, druga średnia, a kolejnadość duża. Z małą możemy zakończyć rozmowy jeszcze w tym roku. Wszystkie akwizycje jesteśmy w stanie sami sfinansować — mówi szef AI.

Spółka matka również nie traci czasu i pracuje nad ekspansją.

— Rozmowy z firmą z USA, o której wcześniej wspominałem, są obiecujące. Jestem optymistą — mówi Adam Góral, prezes Asseco.

Wcześniej Adam Góral informował, że przygląda się spółce w USA z obszaru outsourcingu, co ma umożliwić wejście do klientów z własnymi rozwiązaniami. Choć AI jest holdingiem i zostało zarejestrowane kilka miesięcy temu, nie powinno mieć problemów ze sfinansowaniem przejęć. Poza gotówką w spółkach parterowych, niebawem otrzyma zastrzyk gotówki w postaci dywidend np. z Asseco Central Europe czy Asseco South Eastern Europe. Przed rokiem spółki te podlegały bezpośrednio Asseco Poland i to do spółki matki trafiły ubiegłoroczne wypłaty. Znalezienie dużego, ciekawego podmiotu do przejęcia będzie przyczynkiem do IPO AI na jednej z europejskich giełd.

— Trudno obecnie powiedzieć, która to będzie giełda. Debiut raczej nie odbędzie się w tym roku — mówi szef AI.

— Szukamy giełdy europejskiej, gdzie spółki informatyczne uzyskują wyższe wyceny np. po wskaźniku P/E niż nasza na GPW — mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland.

W spółkach AI obecnie pracuje około 6 tys.osób, a firmy grupy działają na ponad 30 rynkach. Według danych pro forma w ubiegłym roku AI wypracowało 527 mln EUR przychodów i 56 mln EUR zysku operacyjnego. Tegoroczna sprzedaż może sięgnąć 600 mln EUR.

AI działa w sześciu głównych segmentach. To ERP, bankowość, przemysł, zdrowie, płatności i sektor publiczny. Jednym z celów powstania grupy jest zwiększenie potencjału grupy na rynkach międzynarodowych. Te cele powoli się realizują. Konsorcjum Asseco Poland, Asseco Eastern Europe i Chip Card podpisało właśnie kontrakt z największą serbską spółką energetyczną — JP EPS na uruchomienie elektronicznego biura obsługi klienta opartego na platformie Asseco AUMS Digital. Będzie to pierwsza referencja dla tego produktu w zagranicznej spółce z sektora usług użyteczności publicznej.

— Liczymy na kolejne tego typu projekty — mówi Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane