Asseco International dojrzewa do ekspansji

Grzegorz Suteniec
opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Holding zagranicznych spółek Asseco ma apetyt na nowe rynki. Jeśli dojdzie do dużego przejęcia, wybierze się na jedną z europejskich giełd.

Projekt Asseco International (AI), czyli spółka holdingowa, do której zostały wniesione działające na rynkach zagranicznych spółki grupy Asseco, nabiera kształtów.

Asseco International, kierowane przez Jozefa Kleina, przymierza się do sporego przejęcia. Jeśli dojdzie do skutku to spółka zadebiutuje na jednej z europejskich giełd.
Zobacz więcej

PRZEJĘCIE I DEBIUT:

Asseco International, kierowane przez Jozefa Kleina, przymierza się do sporego przejęcia. Jeśli dojdzie do skutku to spółka zadebiutuje na jednej z europejskich giełd. Fot. Marek Wiśniewski

— Pracujemy nad wydobyciem synergii między spółkami grupy oraz współpracy między spółkami z grupy. Niedługo chcemy zakończyćprace nad strategią — mówi Jozef Klein, prezes Asseco International.

Powołane w październiku międzynarodowe ramię Asseco ma ambitne plany ekspansji.

— Chcemy wejść na nowe rynki zagraniczne m.in. do Laosu, Wietnamu, Iranu, na Białoruś i na rynki zachodnie. Myślimy też o akwizycjach — mówi Jozef Klein.

Obecnie aktywnie rozmawia o przejęciach z trzema firmami.

—Te firmy są z Węgier, Niemiec i Słowacji. Działają w bankowości, ERP i obszarze wirtualnej rzeczywistości. Jedna z nich jest relatywnie mała, druga średnia, a kolejnadość duża. Z małą możemy zakończyć rozmowy jeszcze w tym roku. Wszystkie akwizycje jesteśmy w stanie sami sfinansować — mówi szef AI.

Spółka matka również nie traci czasu i pracuje nad ekspansją.

— Rozmowy z firmą z USA, o której wcześniej wspominałem, są obiecujące. Jestem optymistą — mówi Adam Góral, prezes Asseco.

Wcześniej Adam Góral informował, że przygląda się spółce w USA z obszaru outsourcingu, co ma umożliwić wejście do klientów z własnymi rozwiązaniami. Choć AI jest holdingiem i zostało zarejestrowane kilka miesięcy temu, nie powinno mieć problemów ze sfinansowaniem przejęć. Poza gotówką w spółkach parterowych, niebawem otrzyma zastrzyk gotówki w postaci dywidend np. z Asseco Central Europe czy Asseco South Eastern Europe. Przed rokiem spółki te podlegały bezpośrednio Asseco Poland i to do spółki matki trafiły ubiegłoroczne wypłaty. Znalezienie dużego, ciekawego podmiotu do przejęcia będzie przyczynkiem do IPO AI na jednej z europejskich giełd.

— Trudno obecnie powiedzieć, która to będzie giełda. Debiut raczej nie odbędzie się w tym roku — mówi szef AI.

— Szukamy giełdy europejskiej, gdzie spółki informatyczne uzyskują wyższe wyceny np. po wskaźniku P/E niż nasza na GPW — mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland.

W spółkach AI obecnie pracuje około 6 tys.osób, a firmy grupy działają na ponad 30 rynkach. Według danych pro forma w ubiegłym roku AI wypracowało 527 mln EUR przychodów i 56 mln EUR zysku operacyjnego. Tegoroczna sprzedaż może sięgnąć 600 mln EUR.

AI działa w sześciu głównych segmentach. To ERP, bankowość, przemysł, zdrowie, płatności i sektor publiczny. Jednym z celów powstania grupy jest zwiększenie potencjału grupy na rynkach międzynarodowych. Te cele powoli się realizują. Konsorcjum Asseco Poland, Asseco Eastern Europe i Chip Card podpisało właśnie kontrakt z największą serbską spółką energetyczną — JP EPS na uruchomienie elektronicznego biura obsługi klienta opartego na platformie Asseco AUMS Digital. Będzie to pierwsza referencja dla tego produktu w zagranicznej spółce z sektora usług użyteczności publicznej.

— Liczymy na kolejne tego typu projekty — mówi Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Asseco International dojrzewa do ekspansji