Astana zaprasza Eko-Export

  • Emil Górecki
opublikowano: 15-11-2012, 00:00

Kazachska przygoda producenta mikrosfery zaczyna się w stolicy. Za rok ruszy instalacja do odbierania surowca.

Bielska spółka Eko-Export, zajmująca się pozyskiwaniem i uszlachetnianiem mikrosfery, dostała zaproszenie władz Astany — stolicy Kazachstanu — do budowy na jego terenie stacjonarnych urządzeń do pozyskiwania surowca. Spółka już nawiązała współpracę z elektrownią firmy Astana-Energia.

Kiedy tylko wiosną puszczą mrozy, rozpocznie się połów mikrosfery ze specjalnych zbiorników na popioły elektrowni i ich wywóz do Bielska-Białej. Deklaracja prezydentaAstany dotyczy gruntu pod budowę instalacji, dzięki której Eko-Export będzie pobierał mikrosferę wprost z elektrowni.

— Nie spodziewaliśmy się decyzji tak szybko. To będzie pierwsza taka instalacja w Kazachstanie. Liczę, że wkrótce dostaniemy kolejne takie zgody dotyczące innych elektrowni, z którymi rozmawiamy. Elektrownia w Astanie jest w stanie wyprodukować rocznie 15-20 tys. ton mikrosfery o parametrach fizyko-chemicznych lepszych niż biała mikrosfera rosyjska, którą dotychczas kupowaliśmy — mówi Zbigniew Bokun, założyciel i dyrektor rozwoju spółki.

Jeszcze w listopadzie Eko- Export zleci projekt wykonawczytej instalacji. Trwa wybór między dwoma lokalnymi biurami projektowymi.

— Patent na pierwsze na świecie takie urządzenie, dokumentacja techniczna oraz porozumienia z elektrownią i miastem to olbrzymia wartość, która szybko powinna przełożyć się na wartość spółki. Znalezienie finansowania na tę inwestycję nie powinno być specjalnie trudnym zadaniem, a urządzenie powinno ruszyć za rok — uważa Zbigniew Bokun.

Eko-Export w trzech pierwszych kwartałach zanotował 10,5 mln zł przychodów — to 60-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. Wzrósł natomiast zysk — z 3,7 mln zł do 3,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu