Atak terrorystyczny na pociąg Moskwa-Petersburg

Jerzy Malczyk, PAP
opublikowano: 14-08-2007, 08:45

Przyczyną katastrofy pociągu pasażerskiego Moskwa-Petersburg, do której doszło w poniedziałek wieczorem w rejonie Nowogrodu Wielkiego, była eksplozja bomby własnej roboty - poinformowała we wtorek Prokuratura Generalna Rosji.

"Śledztwo wszczęto z artykułu 205. Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej. Jest to terroryzm" - oświadczył szef zarządu Prokuratury Generalnej FR w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym Siergiej Biedniczenko.

Na razie nie ma żadnych przypuszczeń, kto może stać za tym zamachem. W wypadku nikt nie zginął. Rannych zostało ok. 60 osób. Stan trojga poszkodowanych lekarze określają jako krytyczny. Według wstępnych ustaleń, wśród rannych nie ma cudzoziemców.

Pociąg "Newski Ekspres" wykoleił się o 21.38 czasu lokalnego (18.38 czasu polskiego) na 178. km trasy Petersburg-Moskwa, na odcinku między miejscowościami Okułowka i Małaja Wiszera. Z torów wypadło 12 wagonów. Jeden wywrócił się na bok. Wykoleił się też elektrowóz.

Pociągiem podróżowało 251 osób - 231 pasażerów i 20 członków załogi. Wypadek wydarzył się w momencie, gdy "Newski Ekspres" pędził z prędkością 180 km/h. Bomba podłożona była pod torowiskiem ok. 30 m przed wjazdem na most nad rzeką Msta. Skład zatrzymał się na nasypie po drugiej stronie rzeki.

Na miejscu wybuchu powstał lej o średnicy 1,5 metra. Eksperci oceniają, że ładunek miał siłę rażenia dwóch kilogramów trotylu. Został odpalony zdalnie. Zniszczeniu uległo ponad 800 metrów torów i trakcji elektrycznej.

Maszynista tuż przed wykolejeniem się pociągu usłyszał rozlegający się spod kół głośny huk. Także pasażerowie pociągu relacjonują, że wypadek był poprzedzony odgłosem eksplozji.

Pierwsi ratownicy przybyli na miejsce po ok. 20 minutach. Większość pasażerów zdążyła do tego czasu o własnych siłach wydostać się z wykolejonych wagonów. Najbardziej ucierpieli podróżni, którzy w momencie katastrofy przebywali w wagonie restauracyjnym.

"Newski Ekspres" kursuje od sześciu lat. Jeździ ze średnią prędkością 200 km/h. Trasę Moskwa-Petersburg pokonuje w 4,5 godziny. Magistrala Moskwa-Petersburg - to jedno z najbardziej ruchliwych połączeń kolejowych w Rosji. Trasę tę w obu kierunkach pokonuje 60 składów pasażerskich na dobę.

Pociągami tymi jeździ wielu urzędników państwowych, gdyż duża część obecnych elit rządzących - z prezydentem Władimirem Putinem na czele - wywodzi się z Petersburga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Malczyk, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atak terrorystyczny na pociąg Moskwa-Petersburg