Atal zaskoczył wszystkich

opublikowano: 06-09-2017, 15:27
aktualizacja: 06-09-2017, 15:28

Deweloper podwoił zysk i pochwalił się najwyższą w historii spółki kwartalną sprzedażą mieszkań.

Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2017 r. zarządzanej przez Zbigniewa Juroszka spółki Atal wywołały zdumienie na rynku. Skonsolidowany zysk netto dewelopera był o 106,4 proc. wyższy niż przed rokiem i sięgnął 90,4 mln zł, zaś marża brutto ze sprzedaży wyniosła aż 30,7 proc. Co więcej, w drugim kwartale spółka zakontraktowała rekordowe 688 mieszkań.

Zbigniew Juroszek, prezes i założyciel Atalu
Zobacz więcej

Zbigniew Juroszek, prezes i założyciel Atalu Marek Wiśniewski

- Wyniki spółki stanowią pozytywne zaskoczenie, a ich struktura jest bardzo dobra. To kolejny deweloper mieszkaniowy, który dzięki bardzo dobrym marżom bije oczekiwania rynku – komentuje Piotr Zybała z Domu Maklerskiego mBanku.
W całym pierwszym półroczu Atal sprzedał 1 364 mieszkania, czyli prawie o 16 proc. więcej niż przed rokiem.

- Lekki niedosyt pozostawiają ujemne przepływy pieniężne operacyjne, co jest wynikiem wzrostu zapasów. Analizując historię polskiego rynku deweloperskiego, nie sposób nie zauważyć, że zapasy to jedna z najmniej pewnych pozycji w bilansie. Atal jest jednak w dobrej kondycji płynnościowej. 30 czerwca 2017 r. spółka miała na rachunkach bankowych 150 mln zł gotówki, czyli o 60 mln zł więcej niż rok wcześniej. Pozwala to na spłacanie zobowiązań, finansowanie bieżącej działalności, a nawet wypłatę pokaźnej dywidendy. Dobra kondycja umożliwia też tanie finansowanie się długiem – obligacje z marżą 1,90 proc. można uznać za niskie jak na polski rynek deweloperski. Biorąc pod uwagę perspektywiczne projekty, które spółka obecnie realizuje, można oczekiwać, że jej dobre wyniki będą kontynuowane w kolejnych kwartałach — tłumaczy Tomasz Wyłuda z Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego.
Zgodnie z zapewnieniem Mateusza Juroszka, wiceprezesa Atala, spółka zamierza konsekwentnie umacniać pozycję rynkową w każdej z siedmiu aglomeracji, w których jest obecna.

- Grunty, jakie obecnie posiadamy, pozwalają na realizację kolejnych 41 inwestycji deweloperskich na niemal 9 tys. lokali. W samym pierwszym półroczu 2017 r. kupiliśmy osiem działek o wartości ponad 150 mln zł. Do oferty wprowadziliśmy w tym czasie osiem inwestycji. Planujemy, że do końca grudnia uruchomimy sprzedaż podobnej liczby projektów w różnych miastach – zapowiada Zbigniew Juroszek. 
W całym 2017 r. spółka chce zakontraktować 2,7–2,9 tys. mieszkań. Planuje też ukończyć 20 inwestycji.

- Naszym celem jest prowadzenie takich projektów, które gwarantują wypracowanie wysokich marż. W związku z tym budujemy przede wszystkim osiedla wieloetapowe, umożliwiające dopasowanie ich kolejnych faz do bieżących potrzeb naszych klientów. W ostatnim czasie zdecydowaliśmy się również na realizację wysokich budynków, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców, a spółce pozwalają na istotną optymalizację kosztów budowy – mówi Mateusz Juroszek. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu