Atlas kupuje na Białorusi

Anna Bytniewska,Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 28-09-2009, 00:00

Polska spółka wraca na Wschód. Kupi dużego producenta z Białorusi — wynika z nieoficjalnych informacji.

Tajemnicze przejęcie

polskiego giganta

Polska spółka wraca na Wschód. Kupi dużego producenta z Białorusi — wynika z nieoficjalnych informacji.

Atlas, krajowy potentat w branży chemii budowlanej, szykuje się do skoku za wschodnią granicę. Dodajmy — nie pierwszego. W 2003 r. łódzka grupa kontrolowana przez polskich przedsiębiorców uruchomiła kosztem 20 mln zł w Dubnej pod Moskwą zakład chemii budowlanej. Ostatecznie jednak sprzedała go w 2006 r. austriackiemu Baumitowi.

Bez komentarza

Mimo obecnej dekoniunktury Wschód nadal jednak kusi polską firmę.

— Ze spadkiem eksportu do krajów wschodnich mamy do czynienia od kilku miesięcy, ale mimo to zarząd firmy chce rozwijać sprzedaż na tych rynkach — mówił niedawno Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas.

Te słowa przybierają teraz bardzo realny kształt.

— Atlas finalizuje zakup dużego zakładu produkcyjnego na Białorusi. To producent zapraw budowlanych — ujawnia nasze źródło z branży budowlanej.

Co na to Atlas?

— Jest za wcześnie na komentarz w tej sprawie — ucina rozmowę Aleksandra Paprocka, rzecznik polskiej firmy.

400 odważnych

Jak często polskie firmy inwestują na Białorusi? Pewien obraz wynika z danych, które przygotował niedawno Dymitryj Wybornyj, rzecznik ambasady Białorusi. Od 2002 r. ponad 400 polskich firm zainwestowało na Białorusi około 200 mln USD (w 2008 r. firmy zainwestowały niemal 22 mln USD, a do połowy 2009 r. — 10,9 mln USD). Nie wszystkie jednak dobrze wspominają przygodę biznesową na Białorusi. W marcu Terravita, producent czekolady, w ogłoszeniach prasowych ostrzegała przed inwestowaniem w tym kraju.

Rośnie nasz eksport do Białorusi. W 2008 r. w porównaniu z 2007 r. wzrósł z 3,11 mld zł do 3,81 mld zł. Zmniejszył się natomiast import — z 3,16 mld zł do 3,09 mld zł.

Atlas, który zatrudnia 2 tys. osób, ma w tej chwili 11 zakładów produkcyjnych oraz cztery kopalnie. Jego obroty w 2008 r. przekroczyły 1,08 mld zł. W porównaniu z 2007 r. wzrosły o 8 proc. Udział eksportu w sprzedaży grupy sięga 7-8 proc.

Anna

Bytniewska

Tadeusz Markiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska,Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu