Atrium zaciska pasa

opublikowano: 10-05-2020, 22:00

Wirus przerwał dobrą passę właściciela galerii. Czas poszukać oszczędności — m.in. w inwestycjach.

Po dobrym początku roku spowodowane pandemią ograniczenia w handlu popsuły Atrium European Real Estate (AERE) wyniki pierwszego kwartału. Notowana na giełdzie w Amsterdamie firma działa w Polsce, Czechach, Rosji i na Słowacji, gdzie inwestuje w nieruchomości komercyjne. Nad Wisłą jest właścicielem m.in. warszawskich galerii Atrium Promenada i Wars Sawa Junior, Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, centrum Focus Bydgoszcz i toruńskiego Atrium Copernicus.

RECEPTY NA KRYZYS:
RECEPTY NA KRYZYS:
Jesteśmy w stanie przetrwać dzięki silnej pozycji finansowej, płynności, jakości portfela i zaangażowaniu pracowników — mówi Liad Barzilai, dyrektor generalny Atrium European Real Estate
Fot. ARC

Łączny dochód firmy z najmu spadł o 9,9 mln EUR (21,4 proc.) w stosunku do I kw. 2019 r. — do 36,3 mln EUR. Ponad połowa tej kwoty to wynik narzuconych przez polski rząd zwolnień z opłat czynszowych i eksploatacyjnych w okresie zamrożenia gospodarki. W Czechach i na Słowacji czynsze mogą zostać odroczone do końca 2020 r. W Rosji natomiast zapłatę czynszu za okres zamknięcia i 50 proc. należnego do października można odroczyć na lata 2021–23 r.

EBITDA firmy spadła o 25 proc., a skorygowany zysk na akcję o 39 proc. (z 7,8 do 4,8 eurocentów). Sytuacja spółki w zakresie płynności i elastyczności finansowej jest dobra — Atrium ma 330 mln EUR gotówki przy 34,5-procentowej dźwigni finansowej. W związku ze skutkami pandemii dla centrów handlowych firma koncentruje się na obniżeniu kosztów.

W 2020 r. zamierzała zainwestować 50 mln EUR w przebudowę obiektów, przesunęła jednak plany na lata 2022-23. AERE chce też zmniejszyć tegoroczne wydatki kapitałowe z 15 do 11 mln EUR oraz zredukować koszty administracyjne o 2 mln EUR. Planuje również dywersyfikację — do 2024 r. 40-procentowy udział w jej portfelu mają osiągnąć obiekty z mieszkaniami na wynajem. Na początek planuje inwestycję w nieruchomość z 900 apartamentami, która ma powstać w Warszawie.

Bez uwzględnienia wpływu epidemii porównywalny dochód netto AERE z najmu wzrósł średnio na wszystkich rynkach o 1,9 proc., a na dwóch najważniejszych — w Polsce i Czechach — odpowiednio o 3,1 proc. i 2,7 proc. Nad Wisłą otwarte jest już 75 proc. powierzchni należącej do Atrium. W Czechach otwarcie centrów handlowych planowane jest na 11 maja, na Słowacji — na 3 czerwca, a w Rosji jeszcze nie podano daty.

Poznaj program webinarium "Powierzchnie biurowe i usługowe a koronawirus - modyfikacja treści stosunku najmu", 14 maja >>

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane