Czytasz dzięki

Atrium zaciska pasa

opublikowano: 10-05-2020, 22:00

Wirus przerwał dobrą passę właściciela galerii. Czas poszukać oszczędności — m.in. w inwestycjach.

Po dobrym początku roku spowodowane pandemią ograniczenia w handlu popsuły Atrium European Real Estate (AERE) wyniki pierwszego kwartału. Notowana na giełdzie w Amsterdamie firma działa w Polsce, Czechach, Rosji i na Słowacji, gdzie inwestuje w nieruchomości komercyjne. Nad Wisłą jest właścicielem m.in. warszawskich galerii Atrium Promenada i Wars Sawa Junior, Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, centrum Focus Bydgoszcz i toruńskiego Atrium Copernicus.

Jesteśmy w stanie przetrwać dzięki silnej pozycji finansowej,
płynności, jakości portfela i zaangażowaniu pracowników — mówi Liad Barzilai,
dyrektor generalny Atrium European Real Estate
Zobacz więcej

RECEPTY NA KRYZYS:

Jesteśmy w stanie przetrwać dzięki silnej pozycji finansowej, płynności, jakości portfela i zaangażowaniu pracowników — mówi Liad Barzilai, dyrektor generalny Atrium European Real Estate Fot. ARC

Łączny dochód firmy z najmu spadł o 9,9 mln EUR (21,4 proc.) w stosunku do I kw. 2019 r. — do 36,3 mln EUR. Ponad połowa tej kwoty to wynik narzuconych przez polski rząd zwolnień z opłat czynszowych i eksploatacyjnych w okresie zamrożenia gospodarki. W Czechach i na Słowacji czynsze mogą zostać odroczone do końca 2020 r. W Rosji natomiast zapłatę czynszu za okres zamknięcia i 50 proc. należnego do października można odroczyć na lata 2021–23 r.

EBITDA firmy spadła o 25 proc., a skorygowany zysk na akcję o 39 proc. (z 7,8 do 4,8 eurocentów). Sytuacja spółki w zakresie płynności i elastyczności finansowej jest dobra — Atrium ma 330 mln EUR gotówki przy 34,5-procentowej dźwigni finansowej. W związku ze skutkami pandemii dla centrów handlowych firma koncentruje się na obniżeniu kosztów.

W 2020 r. zamierzała zainwestować 50 mln EUR w przebudowę obiektów, przesunęła jednak plany na lata 2022-23. AERE chce też zmniejszyć tegoroczne wydatki kapitałowe z 15 do 11 mln EUR oraz zredukować koszty administracyjne o 2 mln EUR. Planuje również dywersyfikację — do 2024 r. 40-procentowy udział w jej portfelu mają osiągnąć obiekty z mieszkaniami na wynajem. Na początek planuje inwestycję w nieruchomość z 900 apartamentami, która ma powstać w Warszawie.

Bez uwzględnienia wpływu epidemii porównywalny dochód netto AERE z najmu wzrósł średnio na wszystkich rynkach o 1,9 proc., a na dwóch najważniejszych — w Polsce i Czechach — odpowiednio o 3,1 proc. i 2,7 proc. Nad Wisłą otwarte jest już 75 proc. powierzchni należącej do Atrium. W Czechach otwarcie centrów handlowych planowane jest na 11 maja, na Słowacji — na 3 czerwca, a w Rosji jeszcze nie podano daty.

Poznaj program webinarium "Powierzchnie biurowe i usługowe a koronawirus - modyfikacja treści stosunku najmu", 14 maja >>

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane