Aumiller: nie dostałem żółtej kartki

opublikowano: 13-02-2007, 13:23

Minister budownictwa Andrzej Aumiller poinformował we wtorek, że po przeglądzie pracy poszczególnych ministerstw, jego pozycja w resorcie nie jest zagrożona.

Minister budownictwa Andrzej Aumiller poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że po przeglądzie pracy poszczególnych ministerstw, jego pozycja w resorcie nie jest zagrożona. Zapowiedział też, że w czwartek będzie rozmawiał z wicepremier Zytą Gilowską w sprawie definicji budownictwa społecznego.

Aumiller, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy jego pozycja w resorcie, po dokonanym przez premiera Jarosława Kaczyńskiego przeglądzie pracy poszczególnych ministerstw jest zagrożona, odpowiedział: "Nie dostałem żadnej żółtej kartki, żadnego upomnienia".

Podkreślił, że w rozmowie z premierem przedstawił projekty ustaw, nad którymi obecnie pracuje resort budownictwa. Wśród nich wymienił projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nowe założenia do Prawa budowlanego oraz projekt ustawy o wspieraniu remontów budynków mieszkalnych.

Aumiller zapowiedział, że w czwartek spotka się z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską w sprawie omówienia założeń do definicji budownictwa społecznego.

Minister budownictwa nie zgadza się z propozycją resortu finansów, by na remonty mogła obowiązywać obniżona stawka VAT tylko wówczas, gdy wartość użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości remontu. Zapewnił, że będzie przekonywał minister finansów, by ten współczynnik przekroczył 50 proc., a definicją zostały objęte także drobne remonty, jak malowanie ścian, wymiana podłóg, drzwi czy instalacji elektrycznej.

Definicja zaproponowana przez resort finansów zakłada, że od 2008 r. 7-proc. stawkę VAT będziemy płacić za nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy do 200 m kw. Zaś wyższa 22- proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr.

Wprowadzenie definicji jest konieczne, ponieważ na nowe mieszkania i usługi budowlane Polska może stosować obniżoną 7- proc. stawkę VAT jedynie do końca 2007 r. Wynika to z Traktatu Akcesyjnego.

Definicja budownictwa społecznego pozwoli zachować obniżoną stawkę VAT po 2007 r., bez konfliktu z prawem UE. Odnosiłaby się ona również do nowych budynków klasztorów, domów społecznych i dla bezdomnych oraz do internatów. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane