Australia pozbywa się królowej z banknotów

skib/, AP
opublikowano: 02-02-2023, 10:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjscy monarchowie nie będą dłużej gościli na dolarach australijskich. Bank Rezerwy Australii zdecydował w czwartek, że na banknocie pięciodolarowym nie zostanie umieszczony wizerunek króla Karola III, za to pojawią się nawiązania do kultury aborygeńskiej - przekazała Associated Press.

Pięciodolarowy banknot był jedynym, na którym widniał wizerunek królowej Elżbiety II. Fakt, że zostanie usunięty nie oznacza całkowitego rozstania australijskiej waluty z rodziną królewską. Profil króla Karola III będzie widniał na monetach.

Australijski bank centralny postanowił, że projekt nowego banknotu będzie “hołdem ku czci kultury i historii Pierwszych Australijczyków”, czyli aborygenów, którzy żyją na kontynencie od co najmniej 65 tys. lat.

Bank uzasadnił, że decyzja zapadła po konsultacjach z rządem Australijskiej Partii Pracy, która opowiadała się za zmianą.

Monarchowie brytyjscy są formalnie głowami państwa na najmniejszym kontynencie świata. Obecnie ta funkcja jest symboliczna, jednak Australia - podobnie, jak inne byłe kolonie brytyjskie - debatuje nad zakresem powiązań z Wielką Brytanią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane