Australia zaludnia się w imponującym tempie

We wtorek liczba mieszkańców Australii przekroczyła 25 mln — wynika z informacji australijskiego urzędu statystycznego.

Stało się to dużo wcześniej, niż zakładały oficjalne prognozy jeszcze z połowy ubiegłej dekady — według nich, próg ten miał zostać osiągnięty dopiero za… 30 lat. Po raz pierwszy od gorączki złota z połowy XIX w. za wzrost liczby ludności w największej mierze odpowiada imigracja — głównie z Chin oraz Indii. Od 2005 r. dodatnie saldo migracji odpowiadało za 62 proc. wzrostu demograficznego, podczas gdy efekt przyrostu naturalnego sięgał 38 proc.

— Nie da się ustalić, kto będzie 25-milionowym mieszkańcem Australii. Może to być noworodek, imigrant lub powracający emigrant — informował urząd statystyczny w komunikacie.

Ludność Australii dynamicznie rośnie od wielu dekad. Na początku XX wieku kraj zamieszkiwało 3,8 mln ludzi, w 1959 r. — 10 mln, a w 2004 r. — już 20 mln. Dla porównania, ludność Polski zwiększyła się od 1959 r. o 30 proc., czyli pięciokrotnie mniej. Pod względem dynamiki przyrostu ludności kraj z antypodów jest ewenementem pośród państw rozwiniętych — w latach 2005-15 szybciej rosła tylko ludność Izraela i Luksemburga. Głównym wygranym jest gospodarka. Australia nie widziała recesji od 27 lat, do czego walnie przyczynił sie napływ siły roboczej — komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu