Australijska gospodarka zdecydowanie spowolniła

opublikowano: 05-12-2018, 07:08

Największa gospodarka antypodów odnotowała w III kwartale 2018 r. jedynie 0,3-proc. wzrost, co jest najsłabszym wynikiem od dwóch lat. W ujęciu rocznym PKB Australii zwiększył się o 2,8 proc.

W obu przypadkach odczyty okazały się zdecydowanie słabsze od oczekiwań, bowiem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost o 0,6 proc. kwartał do kwartału oraz 3,3 proc. w ujęciu rocznym.

Równocześnie do 2,4 proc. spadł wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych z 2,8 proc. kwartał wcześniej. Wyhamował też z 0,9 proc. do 0,3 wzrost wskaźnika wydatków gospodarstw.

Z uwagi na to, że wydatki gospodarstw domowych i prywatne inwestycje są słabe, a otoczenie zewnętrzne wciąż stanowi wyzwanie, nie ma pośpiechu, aby bank centralny zaostrzył politykę pieniężną. Nadal nie spodziewamy się podwyżki stóp przez większość 2019 r. – ocenia Tamara Mast Henderson z Bloomberg Economics

RBA utrzymuje stopy procentowe na poziomie 1,5 procent przez prawie 2,5 roku, aby pobudzić gospodarkę i podnieść inflację. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy