Australijski bank centralny gotowy na dalsze obniżki stóp

opublikowano: 26-07-2019, 13:39

Philip Lowe, kierujący australijskim bankiem centralnym potwierdził gotowość instytucji do dalszego łagodzenia polityki monetarnej, jeśli ostatnie cięcia stóp mnie ożywią wzrostu gospodarczego. To oznaczać będzie „dłuższy okres” niskich stóp procentowych.

Szef RBA stwierdził, że połączenie następujących po sobie redukcji stóp, obniżek podatków, wyższych cen surowców, stabilizującego się rynku mieszkaniowego i inwestycji infrastrukturalnych pobudzi gospodarkę i podniesie inflację.

Ale jeśli wzrost popytu nie będzie wystarczający, rada monetarna jest gotowa udzielić dodatkowego wsparcia poprzez dalsze poluzowanie polityki pieniężnej – powiedział Lowe dodając, że „..niezależnie od tego, czy konieczne będzie dalsze poluzowanie polityki pieniężnej, rozsądne jest oczekiwanie na dłuższy okres niskich stóp procentowych. W obecnych prognozach minie trochę czasu, zanim inflacja znajdzie się z powrotem w zakresie docelowym”.

Bank Rezerw Australii obniżył stopy w czerwcu i lipcu do rekordowo niskiego poziomu 1 proc. i zasygnalizował, że poczeka, aby zobaczyć, jak złagodzenie znajdzie odzwierciedlenie w gospodarce.

Dolar australijski spadł po ostatnim rajdzie do najniższego poziomu od dwóch tygodni, osłabiając się o 0,2 proc. do 69,66 centów amerykańskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu