Austria: Rząd wchodzi do banku, który jest ofiarą Madoffa

MD
31-12-2008, 13:29

Rząd Austrii wejdzie do władz Banku Medici i weźmie udział w podejmowaniu decyzji co do jego przyszłości, informuje austriacka prasa.

Bank Medici to jedna z ofiar piramidy finansowej Bernarda Madoffa. Jego założycielką jest jego znajoma, Sonja Kohn, która urodziła się w Wiedniu, ale w połowie lat 80. znalazła się w USA, gdzie poznała finansistę. Wróciła w latach 90. do Wiednia, gdzie w 1994 roku założyła bank, na bazie którego powstał Bank Medici. 25 proc. jego kapitału należy do Bank Austria, który jest własnością włoskiego UniCredit.

Prywatny Bank Medici informował wcześniej w grudniu, że może ponieść straty w wyniku wykrycia oszustwa Madoffa. Zapewniał, że nie zagrożą one dalszej działalności z racji solidnej bazy kapitałowej. Austriacki Der Standard informuje, że okazało się iż straty banku mogą być wyższe niż pierwotnie szacowano. Dziennik pisze, że rząd Austrii wprowadzi swojego przedstawiciela do władz banku w najbliższych dniach. Może to oznaczać, że będzie miał decydujące słowo w sprawie przyszłości spółki.

To pierwszy przypadek rządowej interwencji w sprawie banku, który mógł ucierpieć w wyniku działalności piramidy finansowej Bernarda Madoffa, która – jak wstępnie szacowano – mogła wygenerować nawet 50 mld USD strat.

MD, hemscott.com 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Austria: Rząd wchodzi do banku, który jest ofiarą Madoffa